Preparation and characterization of polybenzoxazine involving various additives
Çeşitli katkı maddeleri içeren polibenzoksazinin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 663225
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE HACALOĞLU, PROF. DR. NECATİ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Fenolik reçinelerin üstün mekanik ve fiziksel özellikler gösteren bir sınıfı olan polibenzoksazinler, geleneksel fenoliklerin eksikliklerini gidermek için geliştirilmiştir. Polibenzoksazinler sert katalizörlere ihtiyaç duymama, yan ürün oluşturmama, moleküler tasarım esnekliği ve düşük eriyik viskozitesi gibi yüksek performans özellikleri gösterirle. Bu sayede polibenzoksazinler çeşitli endüstriyel ve akademik uygulamalar için umut verici bir adaydır. Polibenzoksazinlerin performansını iyileştirmek için yüksek performanslı polimerler ile alaşımlama, yeni monomerlerin tasarımı ve katkı maddeleri ile birlikte kürleştirme yöntemleri denenmiştir. Bu çalışmada, termal özellikleri iyileştirmek için aromatik diboronik asit, borik asit, kil, zirkoniyum diborid, epoksi gibi çeşitli katkı maddelerini içeren polibenzoksazin kompozitleri hazırlanmıştır. İlk bölümde fenol ve anilin bazlı benzoksazin monomeri, ikinci bölümde çift fonksiyonlu benzoksazin monomeri sentezlenmiş ve kompozitleri olgunlaştırma programları ile hazırlanmıştır. Benzoksazin monomerlerin, polibenzoksazinlerin ve polibenzoksazin kompozitlerinin yapısal ve termal özellikleri NMR, FTIR, DSC, TGA, XRD, DMA ve DP-MS teknikleri ile analiz edilmiştir. Katkı malzemelerin kullanılmasıyla polibenzoksazinlerin termal karakteristiklerinde iyileşme gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polybenzoxazines, a class of phenolic offering excellent mechanical and physical properties, have been developed to overcome the shortcomings of the traditional phenolic resins. The features of these polymers such as no requirement for harsh catalysts, releasing no by-product, molecular design flexibility and low melt viscosity make this class of polymers a promising candidate for various industrial and academic applications. Several methods such as preparation of alloys with other high performance polymers, designing of novel monomers and incorporation of additive compounds were employed to improve the performance of polybenzoxazines. In this work, polybenzoxazine composites involving various types of additives namely aromatic diboronic acid, boric acid, clay, zirconium diboride and diglycidyl ether bisphenol-A epoxy resin were prepared to improve thermal properties. In the first part, phenol and aniline based benzoxazine monomer, in the second part, difunctional benzoxazine monomer were synthesized and their composites were prepared. The structural and thermal characteristics of the benzoxazine monomers, polybenzoxazines and polybenzoxazine composites were analyzed by NMR, FTIR, DSC, TGA, XRD, DMA and DP-MS techniques. Improvement in the thermal characteristics were recorded by the incorporation of additives of the benzoxazine monomers.