Erkeklerde abdominal ultrasonografi ile saptanan visseral yağ ölçümünün metabolik sendromun antropometrik ölçüm kriterleriyle karşılaştırılması
Comparison of visceral fat measurement determined by abdominal ultrasound with anthropometric measurement criteria of metabolic syndrome in men
  1. Tez No: 663227
  2. Yazar: REMZİ BAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Metabolik sendrom, önemli mortalite ve morbidite nedeni olan Diyabetes Mellitus ve kardiyovasküler hastalıkların öncülü olarak görülen, sıklığı giderek artan bir halk sağlığı sorunudur. Metabolik sendromu belirlemede antropometrik ölçümler sıklıkla kullanılmakla beraber ölçümler arasında varyasyonlar göstermeleri, vücut yağ dağılımını göstermede yeterli etkinlikte olmaması gibi dezavantajları mevcuttur. Biz bu çalışmamızda Türk erkek populasyonunda visseral yağ kalınlığı ölçümünün metabolik sendromu öngörmedeki yerini diğer antropometrik ölçümlerle karşılaştırarak bulmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 119 diyabetik olmayan erkek hasta katıldı. Açlık ve tokluk plazma glukozu, kreatinin,açlık insülini, HbA1c, HsCRP, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid düzeyleri açlık kanında bakıldı. Hastaların bel çevresi, kalça çevresi, bel-kalça oranı, beden kitle indeksleri saptandı. Ultrasonografi ile visseral ve subkutanöz yağ kalınlığı ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 119 katılımcının 65' inde MS varken 54' ünde MS bulunmamaktaydı. Çalışmamızın sonuçlarına göre VY kalınlığı MS' si olan ve olmayanlarda antropometrik ölçümlerden BÇ ile en kuvvetli ilişkiye sahip bulunmuştur. SKY ise MS' si olmayanlarda BÇ ile daha iyi koreleyken MS' si olanlarda KÇ ile daha korele bulunmuştur.VY kalınlığı ile biyokimyasal parametrelerden açlık insülini arasında diğer parametrelere göre daha kuvvetli ilişki saptanmıştır. Yine VY kalınlığının MS' si olanlarda ve tüm grupta HOMA-IR ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. MS kriterlerinden bel çevresi dışındakilerden en az üçünü ve en az ikisini taşıyanlarda MS' yi en doğru tespit eden parametreler VY kalınlığı ve BÇ olarak saptanmıştır.VY kalınlığı cut-off' u 52,7 mm olarak bulunmuşken bu cut-off' dan yararlanılarak BÇ cut-off' u 99,5 cm olarak hesaplanmıştır. Tartışma: USG ile visseral yağ kalınlığı ölçümünün insülin direnciyle ve MS kriterleriyle kuvvetli korelasyonunun olduğu ve MS' yi göstermede son derece başarılı bir yöntem olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objectives: Metabolic syndrome is a disease that may cause diabetes mellitus and cardiovascular disease and its incidence is increasing steadily. Anthropometric measurements are usually used to predict metabolic syndrome; but there are some disadvantages. There may be variations between the measurements and they are not well correlated with abdominal fat distribution. In this study in Turkish male population, we examined value of visceral fat measurement in the metabolic syndrome and compared visceral fat measurement with anthropometric measurements. Method: We examined 119 non-diabetic male patient. We examined fasting and postprandial glucose, creatinine, fasting insulin, HbA1c, HsCRP, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride. Weight circumference (WC), hip circumference (HC), weight hip ratio (WHR), body mass index (BMI) are measured. We also measured visceral fat tissue (VFT) and subcutaneous fat tissue (SFT) with ultrasonography. Results: 65 patient with MS and 54 patient without MS participated in this study. In both group, we found that the best correlated anthropometric measurement with VFT is WC. We found that the best correlated anthropometric measurement with SFT is WC in the metabolic syndrome negative group and also we found that the best correlated anthropometric measurement with SFT is HC in the metabolic syndrome positive group. In this study, results showed that VFT is more correlated with fasting insulin than other biochemistry parameters. We also found relationship between VFT and HOMA-IR. WC and VFT are found good predictors of MS in the patients who have at least two and three components of MS except WC. We found VFT cut-off that 52,7 mm and WC cut-off that 99,5 cm. Conclusion: We found a strong correlation between VFT measurement by ultrasonography with insulin resistance and MS components, also we conclude that this method is a good predictor of the MS.