Deneysel multipl skleroz fare modelinde myrtucommulone-A'nın immünomodülatör ve tedavi edici etkinliğinin test edilmesi
Testing the immonomodulatory and therapeutic effect of myrtucommulone-A on experimental multipl sklerosis mouse model
  1. Tez No: 455335
  2. Yazar: ASLIHAN ARSLANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Multipl skleroz (MS) nöroinflamasyonun demiyelinasyonla sonuçlanması ile giden kronik otoimmün bir hastalık olup nörodejenerasyon ve kalıcı sinir hasarı oluşturmaktadır. Merkezi sinir sisteminde (MSS) enflamasyonda en yaygın kullanılan hayvan modeli otoimmün encephalomyelitis (EAE) modelidir. MOG35-55 ile uyarılmış fareler kullanılarak, MS patofizyolojisi oluşturulabilmektedir. Mirtukomulon-A (MC-A) güçlü anti-inflamatuar olup terapötik özelliğe sahiptir. Bu çalışmada MC-A' nın, C57BL/6 farelerinde oluşturulan EAE modelinde hastalık seyrine etkisi ve immünmodülatör özelliği test edilmiştir. EAE gelişen farelerde klinik skor günlük olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Autoimmune encephalomyelitis (EAE) is one of the most commonly used animal models in the Central Nervous System (CNS) inflammation. MS pathophysiology can be developed by using Myelin Oligodendrocyte Glycoprotein (MOG35-55)-stimulated mice. Myrtucommulone A (MC-A) has a strong anti-inflammatory and therapeutic characteristics. In this study, it was aimed to test the immune modulator activity of MC-A and it's effect on the course of disease in C57BL / 6 mice model of autoimmune encephalomyelitis (EAE). In present study, primarily weight and clinical scores were assessed initially.