Netflix Türkiye'de yayınlanan jenerik tasarımlarının kinetik tipografi ekseninde incelenmesi
Investigation of title designs published on Netflix Turkey on the axis of kinetic typography
- Tez No: 716881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eski çağlarda kullanılmaya başlanan sembol, işaret ve şekiller, en işlevsel yapı olarak yazıya dönüşmüştür. İletişim biçimleri ve kullanılan görsel dil, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte değişerek çeşitlenmiş, gelişen görsel dil, tipografiyi de standartlarının ve sınırlarının dışına çıkarmıştır. Tipografinin özünü oluşturan, iki eksenli yapı, hareketlenerek üç boyutlu yapıya dönüşmüştür. Kinetik tipografi olarak isimlendirilen bu oluşum, ses ve müzikle birleşerek görsel şölen sunmasının yanı sıra izleyiciye vermek istediği mesajı etkili biçimde iletmeyi sağlar. Günümüzde ekran tabanlı iletişim biçimlerinin ağırlıklı kullanılması internet ağının genişleyerek bilgiye erişimin fazlasıyla kolaylaşmış olması tipografinin yanı sıra kinetik tipografiyi ön plana çıkaran etkenler arasındadır. Bu çalışma dünyanın büyük bir bölümünde internet ağı üzerinden dizi ve film içerikleri sunan Netflix platformunda yayınlanan popüler dizi ve filmlerden jeneriğinde kinetik tipografi unsurları barındıran beş yapımın tipografi ekseninde incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada literatür taraması yapılarak, yerli ve yabancı kaynaklar incelenerek tipografinin tarihçesi ve kinetik tipografiye dönüşüm süreci ele alınmış, jenerik tasarımlarının gelişim süreci ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada; grafik tasarım, sinema ve animasyon bölümü mezunlarına, prodüksiyon firmalarına, jenerik tasarımlarında kullanılan tipografinin gelişimini, kurallarını ve kullanımını örnekler ile ilişkilendirilerek anlatılmıştır. Çalışmanın anlaşılırlığı yüksek jenerik tasarlamak için rehber niteliği taşıması planlanmıştır. Sonuç olarak, hızla gelişen teknolojiye, dijital araçlar vasıtasıyla yayılan ve bu sebeple aynı hızla uyum sağlayan jenerik tasarımlarının, grafik tasarım ilkeleri dikkate alınarak uygulandığı sürece daha dikkat çekici ve etkileyici olduğu ve izleyici ile bağ kurduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Symbols, signs and shapes that were used in ancient times turned into writing as the most functional structure. The forms of communication and the visual language used have changed and diversified with the advancement of technology, and the developing visual language has pushed typography beyond its standards and boundaries. The two-axis structure, which constitutes the essence of typography, has turned into a three-dimensional structure by activating. This formation, which is called kinetic typography, provides a visual feast by combining with sound and music, as well as effectively conveying the message it wants to give to the audience. Today, the predominant use of screen-based communication forms is among the factors that bring kinetic typography to the forefront, in addition to typography, as the internet network has expanded and access to information has become much easier. This study has been prepared in order to examine the five productions, which contain kinetic typography elements, among the popular TV series and movies broadcast on the Netflix platform, which offers series and movie content over the internet in a large part of the world, on the axis of typography. In the study, the history of typography and the transformation process into kinetic typography were discussed by examining the literature, domestic and foreign sources, and the relationship of generic designs with the development process was investigated. In this study; The development, rules and use of typography used in generic designs were explained to graduates of graphic design, cinema and animation departments, production companies, by associating with examples. It is planned that the study will serve as a guide for designing high-intelligible generics.