Kliniğimize getirilen spinal travmalı kedi ve köpeklerde karşılaşılan hastalıkların tanı ve sağaltımı üzerine çalışmalar
Studies on the diagnosis and treatment of diseases in spinal trauma cats and dogs bring to our clinic
  1. Tez No: 663269
  2. Yazar: DORUK GÜROL
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmada, 20 kedi, 22 köpek toplam 42 olguda saptanan medulla spinalis lezyonunun etiyoloji ve klinik görünümü ile uygulanan medikal ve operatif sağaltım yöntemlerinin sonuçlarının paylaşılması amaçlandı. Kedilerde lezyonların 10'u trafik kazası, 7'si yüksekten düşme, 2'si dejeneratif ve 1'i ateşli silah yaralanması; köpeklerde 10'u trafik kazası, 9'u dejeneratif, 2'si başka bir köpekle kavga ve 1'i yüksekten düşme nedenli idi. Lezyonların anatomik bölgelere göre dağılımı kedilerde 14 lumbal, 7 torakal ve 1 sakral; köpeklerde 14 lumbal, 8 torakal, 4 sakral, 2 servikal bölge şeklinde oldu. Köpeklerde uygulanan operasyon teknikleri SOP plak uygulaması (3), vertebral stabilizasyon (2), vertebral stabilizasyon ve dekompresyon (1), SOP plak uygulaması ve dekompresyon (1), serklaj ile tespit ve dekompresyon (1), dekompresyon (1) uygulandı. Kedilerde operasyon tekniği olarak, SOP plak uygulaması ve dekompresyon (4), vertebral stabilizasyon (2), vertebral stabilizasyon ve dekompresyon (1), dekompresyon (1) uygulandı. Köpeklerin 9'una operatif, 13'üne medikal sağaltım uygulandı. Uygulanan cerrahi ve konservatif sağaltım sonucu 12 köpek öldü, 10 köpek sağ kaldı. Sağ kalan olgulardan 8'i tam iyileşme, 2'si paraplejik olarak yaşamına devam etti. Hayvan materyali oluşturan 20 kedinin 9'u operatif, 11'i medikal sağaltıma alındı. Medikal sağaltıma alınan kedilerin 7'si çeşitli nedenlerle öldü, 4'ü sağlıklı olarak yaşamına devam etti. Cerrahi sağaltım gören toplam 9 kediden 1'i öldü, 8'i yaşadı. Tanı ve sağaltım tekniklerinin gelişmesine rağmen, uygulanan sağaltım yöntemlerinin başarılı olabilmesi için fizik tedavinin çok önemli olduğu, tam donanımlı kesintisiz hizmet verebilecek merkezlere acil gereksinim olduğu, mümkünse operasyonların ve sonraki rehabilitasyon sürecinin bu merkezlerde gerçekleştirilmesinin başarı şansını artıracağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to share the etiology and clinical appearance of the spinal cord lesions in 20 cats and 22 dogs, and the results of the medical and operative treatment methods. 10 of the lesions in cats were traffic accidents, 7 were falling from a height, 2 were degenerative and 1 was a gunshot wound; 10 of the dogs were due to traffic accidents, 9 to degenerative, 2 to fighting with another dog and 1 to falling from a height. The distribution of lesions according to anatomical regions is 14 lumbar, 7 thoracic and 1 sacral in cats; In dogs, 14 lumbar, 8 thoracic, 4 sacral and 2 cervical regions. Surgical techniques applied in dogs were applied SOP plate application (3), vertebral stabilization (2), vertebral stabilization and decompression (1), SOP plate application and decompression (1), fixation with cerclage and decompression (1), decompression (1). SOP plate application and decompression (4), vertebral stabilization (2), vertebral stabilization and decompression (1), decompression (1) were used as the operation technique in cats. 9 dogs were treated surgically and 13 were medically treated. As a result of surgery and conservative treatment, 12 dogs died, 10 dogs survived. 8 of the surviving patients recovered fully and 2 continued their lives paraplegically. Of the 20 cats that make up the animal material, 9 were operated and 11 were medically treated. 7 of the cats that were taken under medical treatment died due to various reasons, 4 of them continued their lives in a healthy state. One of the 9 cats that received surgical treatment died, 8 survived. Despite the development of diagnosis and treatment techniques, it was concluded that physical therapy is very important for the success of the applied treatment methods, there is an urgent need for fully equipped centers that can provide uninterrupted service, and if possible, performing operations and subsequent rehabilitation in these centers will increase the chance of success.