Fiziksel engeli bulunan çocukların anneleri ile fiziksel engeli bulunmayan çocukların annelerinin gövde kas kuvvetlerinin ve dengelerinin karşılaştırılması
Comparison of trunk muscle strenght and balance between physically handicapped children's mothers and non-handicapped children's mothers
- Tez No: 663286
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma fiziksel engelli çocuğa sahip olan annelerin ve fiziksel engelli çocuğa sahip olmayan annelerin gövde kas kuvvetleri ve dengelerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 2-6 yaş arasında engelli çocuğu için rehabilitasyon hizmeti alan 24 anne ve normal çocuğu bulunan 20 anne katıldı. Gövde kas kuvveti; gövdeye ekstansiyon yaptıran sırt ekstansörleri, gövdeye fleksiyon yaptıran üst ve alt abdominal kaslar, gövdeye lateral fleksiyon yaptıran lateral fleksörler ve oblik fleksörler olmak üzere alt kategorilere ayrılarak Lowett'in manuel kas testi yöntemi ile değerlendirildi. Denge ölçümünde statik dengeyi ölçen Flamingo Denge Testi ve dinamik dengeyi ölçen Y Denge Testi kullanıldı. Katılımcılar engelli çocuğu olan ve engelli çocuğu olmayan anneler olmak üzere iki gruba ayrıldı ve test değerleri karşılaştırıldı. Üst abdominal, sırt ekstansör, oblik fleksör ve lateral fleksör kas testleri için gruplar arası anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Alt abdominal kas kuvveti değeri engelli çocuğa sahip olan annelerin grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha zayıf bulundu (p0.05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre fiziksel engelli çocuğu bulunan annelerin, fiziksel engelli çocuğu bulunmayan annelere göre alt abdominal kas kuvvetlerinin ve statik dengelerinin daha zayıf olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF TRUNK MUSCLES STRENGTH AND BALANCE BETWEEN PHYSICALLY HANDICAPPED CHILDREN'S MOTHERS AND NON-HANDICAPPED CHILDREN'S MOTHERS This study was planned to compare the trunk muscle strength and balance of mothers with physically disabled children and mothers with no physically disabled children. Twenty-four mothers who received rehabilitation services for their disabled child aged 2-6 years and 20 mothers with normal children participated in the study. Trunk muscle strength were divided into sub-categories as upper and lower abdominal muscles, lateral flexors and oblique flexors that flex the trunk andthe back extensors that provide extension to the trunk and were evaluated with Lowett's manual muscle test method. Flamingo Balance Test that measures static balance and Y Balance Test that measures dynamic balance were used in balance measurement. Participants were divided into two groups according to the presence of disabled children and their test values were compared. There was no significant difference between groups for upper abdominal, back extensor, oblique flexor and lateral flexor muscle tests (p>0.05). Lower abdominal muscle strength was found to be statistically significantly weaker in the group of mothers with a disabled child (p 0.05). According to the results of this study, it was found that mothers with physically disabled children had lower abdominal muscle strength and static balance compared to mothers who did not have a physically disabled child.