Otoimmün karaciğer hastalıkları: Epidemiyolojisi, klinik özellikleri ve tedavisi
Autoimmune liver diseases: Epidemiology, clinical features and treatment
  1. Tez No: 663287
  2. Yazar: BUĞRA KAAN BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada kliniğimizde Otoimmün karaciğer hastalığı (otoimmün hepatit, primer biliyer kolanjit, primer sklerozan kolanjit ve örtüşen sendromlar) tanısıyla takip edilen hastaların epidemiyolojik ve klinik özelliklerini, tedavi yanıtlarını ve prognozu etkileyen faktörleri saptayarak bundan sonraki çalışmalar için veri tabanına katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ocak 2005-Aralık 2018 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'na başvuran, Otoimmün karaciğer hastalıklarından en az bir tanesi için tanı almış hastalar dahil edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak demografik, klinik, laboratuvar, histolojik ve tedavi özellikleri kaydedildi. Hastalıklar arası farklar, tedavi yanıtlarını, relapsı ve prognozu etkileyen faktörler karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 120 hastanın 93 (%77,5)'ü kadındı, Otoimmün karaciğer hastalıklarının genel prevalansı 7,86/100.000'di. Yedi yıllık iki zaman dilimine bölündüğünde otoimmün hepatit (OİH) insidansı 100.000 populasyonda 1,67'den 3,22'ye ve tüm hastalıklar için erkek/kadın oranı 1:6.28 den 1:2.45'e artmıştı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to determine the epidemiological and clinical characteristics, factors affecting treatment responses and prognostic factors of patients followed up with autoimmune liver diseases in our clinic, and to contribute to the database for future studies. MATERIALS AND METHODS: Patients who applied to Ondokuz Mayis University, Faculty of Medicine, Gastroenterology Department between January 2005 and December 2018 diagnosed for at least one of the Autoimmune Liver Diseases (autoimmune hepatitis, primary biliary cholangitis, primary sclerosing cholangitis and overlap syndromes) were included in our study. The demographic, clinical, laboratory, histological and treatment characteristics of the patients were recorded retrospectively. Differences between diseases, treatment responses, the factors affecting relapse and prognosis were compared. FINDINGS: Of the 120 patients included in the study, 93 (77,5%) were women, the overall prevalence of autoimmun liver diseases was 7,86/100,000. When divided into two time periods of seven years, the incidence of autoimmune hepatitis (AIH) increased from 1.66 to 3.22 per 100,000 population and the male / female ratio for all diseases increased from 1:6.28 to 1:2.45.