Leo Strauss ve modernite eleştirisi
Leo Strauss and his critique of modernity
- Tez No: 603776
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada çağdaş siyaset felsefesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz Leo Strauss'un felsefesi, onun modernite eleştirisinden hareketle anlatılmaya çalışılmaktadır. Bu noktada bizi harekete geçiren en önemli şey, Strauss'un siyaset felsefesi okumasının çok derinlikli ve çok kapsamlı olması ile Türkçe literatürde kendisi üzerine çok sınırlı sayıda çalışma olmasıdır. Felsefesindeki derinlik ve kapsam, görüşlerini açıklarken çok fazla düşünürün görüşüne çok titiz bir şekilde yer vermesi gerçeğinden hareketle hemen görülebilmektedir. Strauss'a göre modernite üç aşama şeklinde ortaya çıkmış ve nihayetinde Batı düşüncesini bir krize sürüklemiş bir süreçtir. Strauss, bu krizi aşma noktasında Platon, Aristoteles ve Farabi gibi klasik düşünürlerin bilgeliğine dönmeyi önerir. Bu öneri herhangi bir romantizmden kaynaklanmaz. Ona göre bu klasik düşünürler modern haleflerinin aksine insan ve topluma dair daha sağlam ve daha sağduyulu görüşler ortaya koyabilmişler; toplum-felsefe ve toplum-din ilişkisini daha doğru bir şekilde analiz edebilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, Leo Strauss' philosophy, which we think has a highly special position in contemporary political philosophy, is tried to be explained by his critique of modernity. At this point, the most important thing that motivates us is that although Strauss's reading of political philosophy is incredibly deep and comprehensive, there are a few studies on him in Turkish literature. The deepness and comprehensiveness of his philosophy can be seen quickly as he hypercritically gives place to a lot of philosophers' thoughts. According to Strauss, modernity emerged in three waves and ultimately led to Western thought into a crisis. Strauss recommends that we need to return the wisdom of classical philosophers such as Plato, Aristotle, Al- Farabi. This recommendation does not derive from any romanticism. To him, these classical philosophers, unlike their modern successors, could present more solid and prudent thoughts and could analyse the relationship between the society-philosophy and the society-religion truer way.