1034 No'lu Bolu Şer'iye Sicil Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the registry of Bolu, No. 1034
  1. Tez No: 663314
  2. Yazar: CEMİLE NUR KETREZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bolu tarihi hakkında yaptığımız bu çalışma ile birçok konuya değinilerek bu alana katkı sağlamak hedeflenmiştir. 1034 numaralı Bolu şe'riye sicilimiz 1309-1311/ 1891-1893 tarihleri arasında tutulmuştur. Bolu hakkında tutulmuş olan 269 adet Şer'iye sicilinden biri olup XIX. yüzyılın sonlarında Bolu ve civarı bölgeler hakkında bilgi vermektedir. Çalışmamız evlenme, boşanma, miras, satışlar gibi çeşitli konularda tutulmuş olan vekâlet hüccetlerini içermektedir. Bu belgeler toplumun sosyal, ekonomik, dini ve hukuki hususiyetlerini yansıtmaktadır. Çünkü toplumun beslediği hayvanlar, giydiği kıyafetler, aile düzeninden çocuk sayısına kadar birçok ayrıntıya değinilmiştir. Bu bilgiler salt bilgi olmaktan ziyade toplumun birçok açıdan konumunu ortaya koymamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this study about the history of Bolu, it is aimed to contribute to this field by touching many issues. Our Bolu she'riye record number 1034 was kept between 1309-1311/ 1891-1893. It is one of the 269 Sher'iye registers held about Bolu and provides information about the Bolu region in the XIX century. Our study includes acting governments held in various subjects such as marriage, divorce, inheritance, sales. These documents reflect the social, economic, religious and legal characteristics of the society. Because many details have been touched on, from the animals that society feeds, the clothes it wears, the family order to the number of children. This information helps us to reveal the position of society in many respects rather than information only.