Türk Sineması'nda kentleşme bağlamında değişen kadın temsili: 1960- 2020
Changing women's representation in the context of urbanization in Turkish cinema: 1960- 2020
  1. Tez No: 663315
  2. Yazar: BARIŞ İSMET ERÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. GÜLŞAH SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
1960'lı yıllardan günümüze kadar uzanan süreçte Türk Sineması'ndaki kadın temsili incelenmiştir. Türk Sineması'nda kadın karakterler toplumsal cinsiyet içeren rollere maruz kalmaktadır. Çalışmada yöntem olarak feminist film incelemesi yapılmıştır. 1980 yılından önce filmlerdeki kadın temsilleri pasiftir. 1980 yılından sonra çekilen filmlerdeyse kadınlar özne olarak konumlandırılmıştır. Bu çalışmada 1960- 2019 yılları arasında her dönemi temsil etmesi için bir kadın ve erkek yönetmenin çekmiş olduğu filmleri karşılaştırmalar yaparak analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The representation of women in Turkish Cinema has been studied in the period from the 1960s to the present. In Turkish Cinema, female characters are exposed to roles that include gender. In the study, feminist film analysis has been done as a method. Representation of women in films before 1980 is passive. In films shot after 1980, women were positioned as subjects. In this study, the films shot by a male and female director between 1960 and 2019 were analyzed by comparing them to represent each period.