Çelikli (Siirt) civarı Üst-Sinan formasyonunun sismik yorumu
The seismic interpretation of upper-Sinan formation
  1. Tez No: 66333
  2. Yazar: MELEK KOŞAR KORALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Öz Çelikli (Siirt) civarinda Üst-Sinan formasyonunun sismik yorumu yapılmıştır. Buna ilave olarak basen analizi değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada 15 kuyuya ait sentetik sismogram, 24 kuyuya ait sonik loğlardan kuyulara ait interval hız değerleri hesaplanmış, 50'ye yakın sismik kesit yorumu yapılmıştır. Üst-Sinan formasyonu için sismik zaman haritası, Şelmo formasyonu için hız haritası, Germik, Hoya, Gercüş formasyonları için ortalama hız haritası, Üst-Sinan formasyonu için derinlik haritası yapılmıştır. Kuyu sonuçları ile basen sonuçları denkleştirilmiştir. Çelikli-5 ve Çelikli- 13 kuyuları, 7 milyon yıl önce maksimum petrolü türetmiş olup Çelikli-101 kuyusunda ise 3545m maksimum petrolü oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The seismic interpretation of upper-Sinan formation has been done in that thesis. Besides the basin analysis were accomplished as well. The synthetic seismograms belonging to 15 different wells, the interval velocities of sonic logs of 24 wells were determined and the interpretation of approximate 50 seismic cross-sections were concluded. It was done that the time map for the formation of upper-Sinan, the velocity map for the formation of Şelmo, the average velocity map for Germik, Hoya, Gercüş formations and the depth map for the formation of upper-Sinan formation were completed. The results of wells and basin were compared. Çelikli-5 and Çelikli-13 wells were formed the maximum oil 7 million years ago.