2-ve 3-metil pridin moleküllerinin normal koordinat analizi ve titreşim spektrumlarının simülasyonu
- Tez No: 66332
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
V. ÖZET 2- ve 3- Metil Pridin Moleküllerinin Normal Koordinat Analizi ve Titreşim Spektrumlannm Simülasyonu Bu çalışmada 2- ve 3- metil pridin moleküllerinin kuvvet alanları normal koordinat analizi yöntemi kullanılarak klasik mekanik görüş içinde incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, 3 -metil pridin molekülüne ait deneysel geometrik parametreler uygun metotlar kullanılarak bilgisayara girilmiş ve böylece molekül bilgisayar ortamında oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, pridin molekülüne ait olan kuvvet sabitleri üzerinde değişiklikler yaparak 3 -metil pridin molekülünün kuvvet alanını veren kuvvet sabitleri bilgisayara girilmiş ve teorik sonuçlar deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Deneysel bulgular ile teorik sonuçlar uyuşana kadar kuvvet sabitleri üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Teorik sonuçlar ile deney bulguları arasındaki fark istenilen düzeye getirildikten sonra, moleküle ait dipol momentler ve bu dipol momentlerin iç koordinatlara göre türevleri bilgisayara girilerek molekülün temel titreşimlerine ait dalga sayılarının teorik şiddet eğrileri bilgisayar tarafından çizilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde 3 -metil pridine benzer şekilde 2-metiI pridin molekülü bilgisayara tanıtılımıştır. Deneysel sonuçlar ile hesaplama sonuçları uyuşana kadar Pridin ve 3 -metil pridin moleküllerinin kuvvet sabitleri üzerinde değişiklik yaparak 2-metil pridin molekülünün kuvvet sabitleri matrisi elde edilmiştir. 108
Özet (Çeviri)
VL SUMMARY Normal Coordinate analysis and Vibrational Spectral simulations of 2- and 3- Metyl Pyridine molecules In this study the force fields of 2- and 3 -metyl pyridine are investigated in classical mechanic point of view by the method of Normal Coordinate Analysis. In the first part of this study, the experimental geometric parameters of 3 -metyl pyridine molecule are used to create the molecule in the computer by the help of several methods. In the second part, by making changes in the force field constants of pyridine molecule, the force constants of 3 -metyl pyridine molecule are obtained and they are used in the computer. The theoretical results are then compared to the experimental results. Until the experimental and the theoretical values are in agreement with each other, some changes on the force constants are made. After the theoretical and the experimental values are made close, the dipole moments of the molecule and the derivatives of these dipole moments with respect to internal coordinates are input to the computer to obtain the thoretical intensity curves of the molecule's fundamental vibrations. In the third part, the 2-metyl pyridine molecule is introduced to the computer as was done in the 3 -metyl pyridine case. Until the experimental and the computed values are in agreement with each other, the force constants of pyridine and 3 -metyl pyridine molecules are changed and so the force constants matrix of 2-metyl pyridine molecule is obtained. 109