Lomber diskektomi operasyonlarında lomber disk protezi kullanılmış hastalar ile protez kullanılmamış hastaların radyolojik ve ağrı skalaları açısından karşılaştırılması
A comparison of patients with lombar disc prosthesis in lombar discectomy operations and patients without prosthesis used in terms of radiological and pain scales
- Tez No: 663364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÖNDER OKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Kronik bel ve bacak ağrısı iş gücü kaybı nedenleri arasında solunum yolu hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Tanı yöntemlerindeki gelişmeler de lomber disk hastalığı teşhis oranını arttırmakta iken yeni teknolojik malzemelerin kullanıma girmesi ile de farklı cerrahi yöntemler seçilebilmektedir. Bu çalışmada 2010-2014 yılları arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde lomber disk hastalığı nedeniyle sadece diskektomi yapılmış hastalar ile diskektomi sonrası disk mesafesine lomber disk protezi konulmuş hastalar retrospektif olarak çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya disk protezi kullanılmış olan 40 hasta dahil edilmiş ve diskektomi yapılmış 40 hasta grup ile karşılaştırılmıştır. Amaç: Lomber diskektomi sonrası mesafeye yerleştirilen disk protezinin klinik ve radyolojik olarak faydasının olup olmadığının incelenmesidir. Materyal ve Metod: Bu hastalar sadece diskektomi yapılmış olanlar ile diskektomi sonrası disk mesafesine lomber disk protezi konulmuş olanlar şeklinde iki grup oluşturularak karşılaştırılmıştır. Bu iki grup ağrı skalaları ile birlikte operasyon yapılan seviyedeki disk mesafeleri, ilgili köklerin çıktığı foramen çapları ve opere edilen seviyenin bir üst seviyesindeki disk mesafelerinin istatiksel olarak karşılaştırılmasıyla çalışmaya alınmıştır. Tartışma: Disk protezinin uygulanmasında beklenen önemli sonuçlardan biri, bel ağrısının yok edilmesi ve sağlıklı bir disk yüksekliğinin tekrar yerine getirilmesidir. Disk yüksekliğinin tekrar yerine getirilmesi ile omurilik kanalı ve foramenlerin fizyolojik sınırlara dönmesi ve arka faset eklemlerindeki gerilimin azaltılması sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra diskin yeniden normal sağlıklı bir disk gibi hareket edebilmesi, disk protezinin en büyük avantajlarından biridir. Sonuç: Lomber disk protezi takılması hem foramen çapının azalmasını engellemiş hem de disk mesafesi yüksekliğini korumuştur, hatta bir miktar mesafeyi açmıştır. Foramen çapı ve disk mesafelerindeki azalmayı engellemenin hastanın ağrısını azalttığı görülmüştür. Takip süresinin ve hasta sayısının artması şüphesiz ki sonuçları daha net şekilde ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Among the causes of loss of workforce, chronic back and leg painrankssecond after respiratory diseases. While advances in diagnostic methods also improve the diagnosis of lumbar disc disease,rates of different surgical methods can be selected by entering the use of new technological materials. In this study between the years 2010-2014 in Erzurum Regional Training and Research Hospital, patients who have been made just discectomy due to lumbar disc disease and patients who have been put lumbar disc prosthesis into disc distance after discectomy were studied retrospecitively. Disc prostheisused 40 paitents were included in the study and compared with other group of 40 patients who were discectomy. The disc prosthesis was inserted into the distance after lumbar discectomy. Purpose: The purpose is the examination of the disc prostheis inserted into the distance after lumbar discectomy whether it is benefical radiologically and clinically. Material and Method: These patients were compared by creating two groups of patients who have been made just discectomy and patients who have been put lumbar disc prostheis into disc distance after discectomy. These two groups were studied by comparing the disc space on the level of carried out operations with pain scales, foramen diameters of coming about related roots and the disc distances at the next level of operated level statistically. Discussion: One of the significiant results of the implementation of the disc prosthesis is the destruction of back pain and fullfilment of a healthy disc height again. With the fullfilment of a healthy disc heiht again, spinal canal and foraminae's returning to physiological limits and reduction of tension in the posterior facet joints are provided. As well as these, one of the great advantages of the disc prosthesis is that the disc can move again like normal healthy disc. Result: Lumbar disc prosthesis insertion both have prevented the decline of the foramen diameter and have remained the height of disc distance, even increased a little. Preventing from decrease in the dşsc dşstance and foramen diameter has shown the reduce of patient's pain. The increase in the number of patients and duration of folllow-up will undoubtedly reveal the results more clearly.