İnvaziv duktal karsinomların luminal A ve luminal B alt tiplerinin ayrımında kantitatif radyomiks verilerinin katkısı
Dce-mri radiomics analysis in differentiating luminal a and luminal B breast cancer molecular subtypes
- Tez No: 663368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN SEHER ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Meme invaziv duktal karsinomunda (İDK) moleküler alt tipler immünohistokimyasal çalışmalarla belirlenmektedir. Radyomiks analizi dijital radyolojik görüntülerden kantitatif özelliklerin elde edilmesidir. Tümör dokusuna ait radyomik özelliklerin tümör karakterizasyonundaki, tedavi cevabının tahminindeki ve prognozun belirlenmesindeki katkısı güncel olarak araştırılmaktadır. Bu retrospektif çalışmada 1.5T dinamik meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) görüntülerinden elde edilen radyomik veriler ile İDK'un Luminal A ve Luminal B moleküler alt tipleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde İDK patolojik tanısı alarak moleküler sınıflandırması yapılmış ve tedavi öncesi dinamik meme MR görüntüleri PACS sistemimizde bulunan, Luminal A (ER+ ve/veya PR+, HER2-, Kİ67
Özet (Çeviri)
Aim: Molecular subtypes in invasive ductal carcinoma (IDC) of breast are determined by immunohistochemical studies. Radiomics analysis is the extraction of quantitative features from digital radiological images. The contribution of radiomic features of tumor tissue in tumor characterization, prediction of treatment response and determination of prognosis is currently being investigated. In this retrospective study, the relationship between the Luminal A and Luminal B molecular subtypes of IDC and the radiomic data obtained from 1.5T dynamic breast magnetic resonance imaging (MRI) images were evaluated. Materials and Methods: A total number of 73 patients, whom were diagnosed with histopathologically proven IDC in our hospital and also had pre-treatment dynamic breast MR images recorded in our PACS system were included in this study. Tumors were classified into molecular subtypes: Luminal A (ER+ and/or PR +, HER2 -, Ki-67< 20) and Luminal B (ER+ and/or PR +, HER2 -, Ki-67 ≥20 or HER2+). A total of 81 tumor lesions were evaluated on T1-weighted fat-suppressed sagittal post-contrast late-phase MRI images after the required“pre-process”steps and three-dimensional segmentation were made. 43 radiomic features including: 1 conventional, 4 shape, 6 histogram, 7 Gray Level Co-occcurance Matrix (GLCM), 11 Gray Level Run Length Matrix (GLRLM), 3 Neighborhood Gray Level Difference Matrix (NGLDM), 11 Gray Level Zone Length Matrix (GLZLM) were extracted from the lesions by LIFEX.