Bening paroksismal pozisyonel vertigoda vitamin d ve kalsiyum düzeylerinin analizi
Analysis of vitamin d and calcium levels in benign paroxysmalpositional vertigo
- Tez No: 663388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNSUR ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmanın amacı vitamin D ve kalsiyum seviyelerinin bening paroksismal pozisyonel vertigonun (BPPV) sıklığı ve rekürrensi üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 01.10.2014 ile 31.12.2014 tarihleri arasında acil servise başvuran, benzer yaş ve cinsiyette, BPPV tanısı alan 64 hasta ve 63 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Her iki gruptan başvuru sırasında alınan kan örneklerinden vitamin D ve total kalsiyum düzeyleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Aim of the study is to evaluate the effects of vitamin D and calcium levels on incidence and recurrence of benign paroxysmal positional vertigo (BPPV). Material-Method: Sixty-four patients diagnosed as BPPV and 63 healthy volunteer, who were age and sex matched, admitted to emergency department between dates 01.10.2014 and 31.12.2014 were included to the study. Vitamin D and total calcium levels of blood samples taken from both groups on admittance were analysed.