Obezite cerrahisi uygulanan hastalarda eğitim ve danışmanlık hizmetinin etkinliği
Efficacy of education and counseling services provided for patients undergoing obesity surgery
  1. Tez No: 663405
  2. Yazar: BETÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Araştırma, obezite cerrahisi uygulanan hastalarda, eğitim ve danışmanlık hizmetinin etkinliğini belirlemek amacıyla randomize kontrollü, deneysel çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya alınma kriterlerine uyan, obezite cerrahisi uygulanan 102 hasta (51 hasta deney grubu, 51 hasta kontrol grubu) oluşturdu. Deney grubundaki hastalara, ameliyat öncesinden başlanarak taburculuğa kadar, hazırlanan eğitim kitapçığı eşliğinde eğitim, ve taburculuk sonrası 3 ay boyunca 15 günde bir telefonla danışmanlık hizmeti verildi. Kontrol grubu hastalar, klinikte uygulanan rutin hemşirelik bakımını aldı. Araştırmanın verileri; Hasta Bilgi Formu, Öz-Bakım Gücü, Kısa form SF-36 Yaşam Kalitesi ve Kilo ile İlgili Bulgular Ölçekleri ile toplandı. Veri analizinde ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum, Student t Test, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis, Pearson Ki-Kare testi ile ileri analiz testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
A randomized, controlled experimental study was conducted to determine the efficacy of education and counseling services offered to patients who underwent obesity surgery. The study sample consisted of 102 obesity surgery patients (51 experimental group, 51 control group) selected among those who complied with the inclusion criteria of the study. Patients in the experimental group received education sessions with a booklet that began before surgery and continued discharge, as well as counseling services by telephone at 15 day-intervals for 3 months after discharge. Patients in the control group received routine nursing care in the clinic. Study data were collected using a Patient Information Form, Self-Care Agency Scale, the Short Form SF-36 Quality of Life Scale, and Weight Related Symptom Measure. Mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum, Student's t-Test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson chi-square test, and advanced analytical tests were used to analyze the data.