Piyasadaki anason meyvesi örneklerinde Avrupa farmakopesi monografına göre kalite analizi
According to European pharmacopoeia monographs quality analysis of anisi fructus (fructus anisii) samples in markets
- Tez No: 663404
- Danışmanlar: PROF. ERDEM YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yaşadığımız coğrafyada rakı ile özdeşleşmiş olan anasonun, dünya üzerinde 300'den fazla türü vardır. Tarihteki gen merkezinin Doğu Akdeniz çevresi olduğu ve ilk defa Mısır'da evcilleştirildiği düşünülmektedir. Alkollü içecek olarak, bulunduğumuz coğrafyada 500 yıllık bir tarihi olan anason, büyük bir gelenek ve folklorik unsurdur. Bununla beraber halk tıbbında yetişkin ve bebeklerin gaz sancısının giderilmesi, annenin süt salgısının artması, antispazmodik ve antibakteriyel olarak yaygın bir kullanımı olan anasonun, pek çok farmakopede de yer aldığı bilinmektedir. Bu çalışma ile, aktarlarda satılan ve rastgele örnekleme yoluyla satın alınan 20 farklı anason meyvesine (Anisi fructus) ait numunenin, Avrupa Farmakopesi 7.0'da yer alan monograf standartlarına sahip olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bu amaçla; makroskopik inceleme, mikroskobik inceleme, yabancı madde tayini, distilasyonla su tayini, uçucu yağ miktar tayini, bütün kül tayini, asitte çözünmeyen kül tayini yapılmış ve ayrıca kimyasal içeriği İnce Tabaka Kromotografisi (İTK) yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are more than 300 species of anise, which is identified with rakı in the geography we live in. It is thought that the gene center in history was around the Eastern Mediterranean and was domesticated for the first time in Egypt. As an alcoholic beverage, anise, which has a history of 500 years in our geography, is a great tradition and folkloric element. As well, anise is known to be involved in folk medicine to alleviate the spastic conditions of infants and adults, to increase breast milk and to have a widespread use as antispasmodic and antibacterial. Besides it is also included in many pharmacopoeias. In this study, it was evaluated whether the samples of 20 different anise fruits (Anisi fructus) sold in herbal shops and purchased by random sampling comply with the monograph standards in the European Pharmacopoeia 7.0. for this purpose following experiments were carrried out; macroscopic examination, microscopic examination, foreign matter determination, determination of water by distillation, determination of essential oil, total ash determination, ash insoluble HCl determination and also the chemical content analysis of the samples were compared by Thin Layer Chromatography (TLC) technique.