Çocukluk dönemi idrar yolu enfeksiyonlarında trombosit indekslerinin yeri
Evaluation of Laboratory and Clinical Findings of Urinary Tract Infections and the Situation of Platelet Indices in Urinary Tract Infections in Childhood
- Tez No: 663418
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), yenidoğan dönemi de dahil çocukluk çağında sık görülen, ciddi mortalite ve morbiditesi olan bir enfeksiyondur. Hızlı tanı yaklaşımları ve etkin antibiyotik kullanımı ile mortalitesi giderek azalmaktadır. İYE'nin klinik bulgularının özellikle iki yaş altındaki çocuklarda nonspesifik olması, tanı ve tedavide gecikmeye ve sonraki dönemde komplikasyonlara neden olmaktadır. İdrar yolundaki malformasyonlar bu komplikasyonlar için risk taşımaktadır. İYE'nin lokalizasyonuna göre üst İYE ve alt İYE şeklinde sınıflandırılması, tedavisi ve sonraki dönemde takibi için önemlidir. Üst İYE tanısı koymada standart görüntüleme yöntemi olan DMSA sintigrafi (Dimerkaptosüksinik asit) akut dönemde üst İYE tanısını koymada standart referans yöntemi olmasına rağmen her zaman uygulanamamaktadır. Bu nedenle üst İYE tanısını koymada klinik bulgular ve çeşitli laboratuvar testleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada İYE'nin lokalizasyonunu belirlemede son zamanlarda sepsisle ilişkisi gösterilen MPV'nin (mean platelet volume=ortalama trombosit hacmi) ve diğer trombosit İndekslerininrolünü araştırmayı amaçladık. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Ocak 2002 ile Aralık 2006 tarihleri arasında idrar kültüründe üremesi olup İYE tanısı alan, yaşları 1 ay ile 12 yaş arasında değişen 158 çocuk hastalar değerlendirildi. Hastaların % 60'ında üst İYE , % 40'ında alt İYE saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Urinary tract infection (UTI) which could have serious mobidity and mortality is a common infection in childhood including newborns. With rapid diagnosis aproachments and effective usage of antibiotics, mortality decrease. Because of the clinical presentation tends to be nonspecific, the chance of renal damage after pyelonephritis is higher. In our country UTI is still first cause of renal failure. To localize the site of infection in urinary tract is essential for therapy and later follow up. DMSA renal scan which is standart reference test for diagnosing upper UTI, is not widely used as an initial diagnostic test in acute phase of UTI so differentiation between upper and lower UTI has an important clinical implication in children. The purpose of this study was to assess laboratory and clinical findings of childhood UTI and the accuracy of platelet indices with acute phase reactants to localize the site of UTI in febrile children. Method: This retrospective study included 158 children and infants ages 1 month to 12 years admitted to Fatih University Hospital School of Medicine between January 2002 and December 2006 with fever whom the diagnosis of UTI was made. Children who have fever ≥38ºC and elevated acute phase reactants considered as upper UTI. To localize the site of infection, platelet indices are confront with between upper and lower UTI. Results: Lower UTI was present in 40% and upper UTI in 60% of patients.