Mide kanserli hastalarda nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit oranlarının lenf nodu metaztazlarını erken tespitte önemi
The importance of neutrophil / lymphocyte, platelet / lymphocyte ratios in early diagnosis of lymph node metastases in patients with gastric cancer
- Tez No: 663425
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mide kanserleri günümüzde hala kötü prognoza sahip ve kansere bağlı ölüm sebeplerinde hala üst sıralarda yer almaktadır. Mide kanserlerinde tedavi öncelikli olarak cerrahi olup cerrahi sonrası lokal nüks ve uzak metastazı belirleyen faktörler, adjuvan tedavi gereksinimini de belirlemektedirler.Bu çalışmada 2013-2019 yılları arasında kliniğimizde mide kanseri nedeni ile cerrahi tedavi uygulanan 296 hasta değerlendirilmiştir. Bu hastaların ameliyat öncesi lenfosit, nötrofil ve trombosit sayıları tespit edilerek nötrofil/lenfosit ve trombosit/lenfosit oranları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu hastalardan 18 tanesi operasyon öncesi kan ürünü replasmanı yapıldığı için, 31 tanesi de neoadjuvan kemoterapi aldığı için çalışmadan çıkartılmıştır. Mide kanseri nedeni ile rezeksiyon ve lenfadenektomi yapılan bu hastalarda lenf nodu metastazlarını preoperatif dönemde göstermekteki yerini araştırmak amacıyla; cinsiyet, yaş, patolojik evre ve çıkarılan lenf nodu sayısı ile pozitif lenf nodu sayıları; nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit oranları ile karşılaştırıldı. Çalışmada mide kanseri nedeni ile opere edilen 247 hastadan % 70,4 (n: 174)'ünün erkek, % 29,6 (n: 73)'sının ise kadın olduğu gözlendi. 247 hastanın yaş ortalaması 60,68 yıl (med: 60, min-maks:24-85) bulunurken, erkek hastaların yaş ortalamalarının (ort: 60,26), kadın hastaların yaş ortalamalarından (ort: 61,67)düşük olmasına rağmen aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05). Çalışmada mide kanseri nedeni ile gastrektomi ve lenfadenektomi yapılan hastalarda lenf nodu metastazını belirlemede preoperatif dönemde periferik kanda bakılan Nötrofil/Lenfosit oranı(NLO) ile Platelet/Lenfosit oranı(PLO)'nın istatistiksel olarak anlamlı bir belirteç olmadığı sonucuna ulaşıldı(p>0,05). Buna karşın NLO ve PLO değerleri lenf nodu metastaz sayısını göstermede etkin olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gastric cancers still have a poor prognosis today and are still at the top of the causes of cancer-related death. Surgery is primarily the treatment of gastric cancer, and the factors determining postoperative local recurrence and distant metastasis also determine the need for adjuvant treatment. In this study, 296 patients who underwent surgical treatment for gastric cancer in our clinic between 2013-2019 were evaluated. The lymphocyte, neutrophil and thrombocyte counts of these patients were determined preoperatively and the neutrophil / lymphocyte and thrombocyte / lymphocyte ratios were evaluated statistically. Eighteen of these patients were excluded from the study due to preoperative blood product replacement and 31 due to neoadjuvant chemotherapy. In order to investigate the place of showing lymph node metastases in the preoperative period in these patients who underwent resection and lymphadenectomy for gastric cancer; positive lymph node counts with gender, age, pathological stage, and the number of lymph nodes removed; neutrophil / lymphocyte, thrombocyte / lymphocyte ratios were compared.In the study, it was observed that 70.4% (n: 174) of 247 patients operated for gastric cancer were male and 29.6% (n: 73) were female. The mean age of 247 patients was 60.68 years (med: 60, min-max: 24-85), although the mean age of male patients (mean: 60.26) was lower than the mean age of female patients (mean: 61.67). The difference was not statistically significant (p> 0.05). In the study, it was concluded that the Neutrophil / Lymphocyte ratio (NLR) and Platelet / Lymphocyte ratio (PLR) measured in the peripheral blood in the preoperative period were not statistically significant in determining lymph node metastasis in patients who underwent gastrectomy and lymphadenectomy due to gastric cancer (p> 0.05 ). On the other hand, NLR and PLR values were found to be effective in showing the number of lymph node metastases.