Mide kanserli hastalarda trombositoz ve nötrofil/lenfosit oranının prognostik değeri: retrospektif çalışma
Prognostic value of thrombocytosis and the neutrophil/lymphocyte ratio in patients with gastric cancer: A retrospective study
- Tez No: 712435
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ Son dekatta, farklı kanser tipleri olan hastalarda sistemik inflamasyona dayalı prognostik sistemlerin klinik kullanımı ile ilgili yapılan çok sayıda çalışmada bu sistemlerin kanser hastalarındaki postoperatif surveyi tahmin etmede ve hastaları cerrahi öncesi sınıflandırmada kullanılabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışmada, mide kanseri nedeniyle rezeksiyon uyguladığımız hastalarda trombositoz ve nötrofil/lenfosit oranının prognostik değerini retrospektif olarak değerlendirdik. GEREÇ ve YÖNTEM Mide kanseri nedeniyle rezeksiyon yapılan 121 hastanın dosya kayıtları ve elektronik ortam bilgileri retrospektif olarak incelendi. Preoperatif trombosit sayısının(COP) cut-off değeri 300 000/µl, nötrofil/lenfosit oranının(NLR) cut-off değeri ≥3 olarak alındı. Trombosit sayısınötrofil/lenfosit oranı(COP-NLR) hesaplanırken trombosit sayısı ve nötrofil/lenfosit oranlarının herikisinin cut-off değerinin üzerinde olması durumunda skor 2, birinin cut-off değerinin üzerinde olması skor 1, herikisinin cut-off değerlerinin altında olması durumunda ise skor 0 olarak değerlendirildi. COP, NLR ve COP-NLR sınıflamalarının sağkalıma etkisi araştırıldı. Ayrıca tümör lokalizasyonu, tümör histolojik tipi, tümör diferansiyasyon derecesi, vasküler ve lenfatik invazyon, CEA düzeyi, hemoglobin düzeyi, tümör derinliği, lenf nodu durumu, lenf nodu metastazı, n-ratio, CA19-9 düzeyi, perinöral invazyon, lenf nodu metastazı ve tümör boyutu COP-NLR sınıflamasına göre değerlendirildi. BULGULAR Tümör lokalizasyonu, diferansiyasyon derecesi, vasküler ve lenfatik invazyon, CEA düzeyi, hemoglobin düzeyi, tümör derinliği ve lenf nodu durumunun COP-NLR sınıflamasına göre ve sağkalıma etkileri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0,005).
Özet (Çeviri)
AIM Several studies based on clinical prognostic use of systemic inflammation were carried out in patients with different types of cancer in the last 10 years. These systems may be used in predicting postoperative surveillance of patients with cancer and classify these patients before surgery are shown in the studies. In this study, we evaluate the diagnostic value of thrombositosis and neutrophil/lymphocyte ratio in patients who undervent resection because of gastric cancer. MATERIAL-METHOD File records and electronic records of 121 patients who underwent resection because of gastric cancer were evaluated retrospectively. The cut-off value of preoperative platelet count (COP) was taken as 300 000/µl and the cut-off value of preoperative neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) was taken as ≥3. When calculating count of platelet-neutrophil/lymphocyte ratio, score was taken 2 if platelet count and neutrophil/lymphocyte ratio is above the cut-off value, score was taken 1 if one of platelet count and neutrophil lymphocyte ratio is above the cut-off value and score was taken 0 if platelet count and neutrophil lymphocyte ratio is below the cutoff value. We investigated the effect of COP,NLR and COP-NLR classification on survival. In addition, tumor location, tumor histological type, tumor differentiation grade, vascular and lymphatic invasion, CEA levels, hemoglobin, tumor depth, lymph node status, lymph node metastasis, n-ratio, CA19-9 level, perineural invasion, lymph node metastasis and tumor size was assessed according to COP-NLR classification. FINDIGS There wasn't statistically significant difference between the groups in terms of tumor location, degree of differentiation, vascular and lymphatic invasion, CEA level, hemoglobin level, and depth of the tumor and lymph node status if the characteristics of the cases were examined according to the COP-NLR classification and effects to survival (p>0,05). There was statistically significant difference between the groups in terms of lymph node metastasis, N-ratio, CA19-9 levels and mortality status according to the COP-NLR classification (p>0,05).