Aile hekimliği polikliniğine başvuran yetişkin hastaların kanser taramaları hakkında bilgi, tutumlarının değerlendirilmesi ve sağlık okuryazarlığı ile ilişkisinin incelenmesi / assesment of the knowledge and attıtudes about cancer screenıng of adult patıents applıed to famıly medıcıne clınıc and revıew of relatıonshıp wıth health lıteracy
Assesment of the knowledge and attitudes about cancer screening of adult patients applied to family medicine clinic and review of relationship with health literacy
  1. Tez No: 663436
  2. Yazar: KÜBRA SUBAŞI ASLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda polikliniğe başvuran yetişkin hastaların Ulusal Kanser Kontrol Programı kapsamında yapılan kanser taramaları ile ilgili bilgi düzeylerini, taramalara karşı tutumlarını değerlendirmek ve sağlık okuryazarlığı ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı anket çalışmasıdır. İzmir ili Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üstü 321 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ve kanser taramaları hakkında bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla literatür taranarak oluşturulan Sosyodemografik Veriler ve Kanser Taramaları Hakkında Bilgi Anketi (EK-1), sağlık okuryazarlık düzeyini ölçmek amacıyla Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (EK-2) kullanılmıştır. Çalışmanın tanımlayıcı analizleri için SPSS 21.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programında veri tabanı oluşturulup, verilerin frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma ve ortanca değerleri hesaplanmıştır. Tarama programlarını duyma ile sosyodemografik özellikler ve duyma/yaptırma ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki ki kare testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the knowledge level of adult patients admitted to the outpatient clinic about cancer screenings performed within the scope of the National Cancer Control Program, their attitudes towards screening and to review it's relationship with health literacy. Materials and Methods: It is a single center, cross-sectional, descriptive questionnaire study. A total of 321 individuals aged 18 and over, who applied to the İzmir Bozyaka Training and Research Hospital outpatient clinics, were included in the study. Sociodemographic Data and Information Questionnaire on Cancer Screening, which was created by scanning the literature, was used to evaluate the sociodemographic characteristics of the participants and their knowledge and attitudes about cancer screenings (Appendix 1), to measure the level of health literacy Turkey Health Literacy Scale-32 (Appendix 2) was used. For the descriptive analysis of the study, a database was created in the SPSS 21.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program, and the frequency, percentage, mean and standard deviation and median values of the data were calculated. The relationship between hearing screening programs and sociodemographic characteristics, and the relationship between hearing/having screening programs and health literacy were analyzed using the chi-square test.