Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hipertansiyon tanılı hastaların bel çevresi ve beden kitle indeksinin yaşam kalitesi testi ile ilişkisinin değerlendirmesi
Evaluation of the relationship between waist circumference and body mass index and quality of life test in patients diagnosed with hypertension applying to the Family Medicine Outpatient Clinic
- Tez No: 947095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ÇEVİK VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hipertansiyon, dünya genelinde yaygın görülen ve kontrol altına alınmadığında kardiyovasküler morbidite ve mortaliteye neden olabilen kronik bir hastalıktır. Obezite, hipertansiyon gelişiminde önemli bir risk faktörü olarak tanımlanmakta olup, bu durumun değerlendirilmesinde beden kitle indeksi ve bel çevresi gibi antropometrik ölçümler sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamız Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği' ne başvuran 18 yaş ve üzerindeki hipertansiyon tanılı hastaların beden kitle indeksi ve bel çevresi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamız, tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup 01.02.2025 ile 01.05.2025 tarihleri arasında aile hekimliği polikliniğine başvuran hipertansiyon tanısı almış 150 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, bel çevresi ve beden kitle indeksi ölçümleri ile SF 36 Yaşam Kalitesi Anketi verileri toplanmıştır. Veriler SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde Kruskal- Wallis, Mann- Whitney U ve Spearman korelasyon testleri uygulanmış, anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç olarak, hipertansiyon tanılı bireylerde abdominal obezitenin yaşam kalitesini düşürdüğü gözlenmiştir. Ek olarak, daha büyük örneklem gruplarında, prospektif ve çok merkezli tasarıma sahip ileri düzey araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a chronic diesease that is common wordwisw and can cause cardiovascular morbitidy and mortality when not contrılled. Obesity is defined as an important risk factor in the development of hypertension, and anthropometric measurements such as body mass index and waist circumference are frequently used in the evalution oh this condition. Our study aims to examine the relationship between body mass index and waist cirvumference and quality of life in patients with hypertension aged 18 years and older who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Family Medicine Polyclinic. Our study is deccriptive and cross- sectional in type and was conducted with 150 adults diagnosed with hypertension who attended the family medicine outpatient clinic between February 1, 2025, and May 1, 2025. Sociodemogrophic characteristics, body mass index, and waist circumference measurements and SF 36 Quality of Life Questionnaire data were collected. The data were analyzed with SPSS 15.0 program. Kruskal- Wallis, Mann- Whitney U and Spearman correlation tests were applied in statistical analysis, and the significance level was accepted as p0,05). In cınclusion, it was observed that abdominal obesity decreased quality of life in individuals with hypertension and the improve quality of life was emphasized. In addition, further studies with larger sample groups, prospective and multicenter desings are needed.