S.B.Ü Şişli Hamidiye Etfal S.U.A.M Aile Hekimliği Kliniğine başvuran 18-36 ay otizm tarama formu uygulanan bebeklerin prenatal ve postnatal verilerinin incelenmesi
S.B.Ü Şişli Hamidiye Etfal S.U.A.M. examination of prenatal and postnatal data of 18-36 months autism screening form babies admitted to Family Medicine clinic
- Tez No: 663439
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Etiyolojisi ve toplumdaki sıklığı tam olarak belirlenememiş olan otizm spektrum bozukluğunun gelişimine etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızın amacı otizm tarama sonuçları ve bu sonucu etkileyebilecek potansiyel risk faktörlerini tespit etmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 08/09/2020-08/02/2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne herhangi bir sebeple başvuran 18-36 ay arası bebekler ve çalışmaya katılmayı kabul eden anneler katılmıştır. Hastalara poliklinik başvurularında hastalara ve ebeveynlerine ait sosyodemografik verilerin, prenatal ve postnatal verilerin bulunduğu 39 sorunun yanı sıra 5 soruluk otizm değerlendirme formu ve yaşına uygun nöromotor gelişim basamaklarını içeren sorular yüz yüze olarak soruldu. Çalışmada verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 135 bebeğin cinsiyet dağılımları incelendiğinde %48,9'unun (n=66) kadın olduğu ve %51,1'inin (n=69) ise erkek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların en küçük 18, en büyük 36 yaşında olduğu ve yaş ortalamasının 25,44 (SS=5,65) olduğu belirlenmiştir. Katılımcılara uygulanan bakanlık tarafından belirlenmiş olan 5 soruluk otizm tarama formu sonucunda katılımcıların %14,8'i (n=20) ileri değerlendirilme için yönlendirilmiştir. 18. ayda beklenen nöromotor gelişim basamakları ile 18-36 Ay Otizim Değerlendirme Formu soruları her katılımcı için puanlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: It is important to identify risk factors affecting the development of autism spectrum disorder, whose etiology and frequency in society have not been fully determined. The aim of our study is to identify autism screening results and potential risk factors that may affect this outcome. METHOD: In the study, infants between 18-36 months who were admitted to the Family Medicine Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal education and Research Hospital between 08/09/2020 and 08/02/2021 and mothers who agreed to participate in the study participated. In outpatient applications, patients were asked face-to-face questions including 39 questions, including sociodemographic data, prenatal and postnatal data of patients and their parents, as well as a 5-question autism assessment form and age-appropriate neuromotor development steps. SPSS 25.0 package program was used to analyze the data in the study. RESULTS: When the gender distributions of the 135 babies included in the study were examined, it was determined that 48.9% (n=66) were female and 51.1% (n=69) were male. Participants were found to be the youngest 18 years old, the oldest 36 years old, and the average age was 25.44 (SS=5.65). As a result of the 5-question autism screening form determined by the ministry applied to the participants, 14.8% of the participants (N=20) were directed for further evaluation. 18. 18-36 months of autism assessment form questions with expected neuromotor development steps per month were evaluated for each participant.