18-64 yaş arası genç erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ve sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health anxiety and social media indecency in 18-64 year olds
  1. Tez No: 663440
  2. Yazar: FATMA FEYZA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile hayatımızda geniş bir yer edinen sosyal medya teknolojisi her alanda olduğu gibi sağlık alanında da hayatımızı büyük ölçüde etkilemektedir. Bu etki ile bireylerin ve toplumun bilinçlenmesi mümkün olabildiği gibi denetlenmeyen ve genellenemeyen bilgilere kolay ulaşım kişilerin sağlıklarına yönelik endişelerini artırabilmektedir. Bu çalışma ile reklam, pazarlama, yaşam ömrünün uzaması gibi nedenlerle sağlığa dair uyaranların giderek daha fazla yer aldığı sosyal medyada geçirilen süre ile bireylerde gelişen sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Social media technology, which enters our lives with the development of internet technologies, greatly affects our lives in the field of health as in every field. With this effect, it is possible to raise awareness of individuals and society, as much as easy access to unsupervised and unconscious information can increase people's concerns for their health. With this study, it was aimed to examine the relationship between the time spent on social media and the developing health anxiety in individuals, where warnings about health are increasingly involved for reasons such as advertising, marketing, prolonged life expectancy.