Steroid kullanan ve kullanmayan renal transplantlı erkek hastalarda testosteron seviyesi ile greft fonksiyonu arasındaki ilişki
The relationship between testosterone level and graft function in men with renal transplant WHO using and not using steroids
  1. Tez No: 663441
  2. Yazar: YALKIN DALDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Böbrek yetmezliği, çeşitli nedenlerle nefronların zarar görmesi sonucu, böbrek fonksiyonlarının yerine getirilememesi durumudur. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) ise bu fonksiyonların kronik ve ilerleyici şekilde bozulma hali olarak tanımlanmaktadır. Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) gelişen hastalara hayatlarını optimal düzeyde sürdürebilmeleri için hemodiyaliz, periton diyalizi veya renal transplantasyon tedavilerinin uygulanması gerekir. SDBY'nin en ideal tedavisi, renal transplantasyondur. Amaç: Renal transplantasyon sonrası immunsüpresif tedavinin bir parçası olarak steroid kullanımının ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Yapılan az sayıda çalışma, böbrek transplantasyonundan sonra, işlem sırasında testosteron eksikliğinin bağımsız olarak hastanın ve greftin daha düşük sağ kalımı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu araştırmada da steroid tedavisi kesilmek zorunda kalınmış hastalar ile steroid kullanımı devam eden hastalarda testosteron seviyesi ile greft fonksiyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Bu araştırmanın vakalarını Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran renal transplantasyon yapılmış erkek hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın veri kaynaklarını bu hastaların laboratuvar tetkikleri ile demografik verileri oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesi 24.07.2020 – 24.11.2020 tarihleri arasında retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışma renal transplant yapılmış, 33 steroid tedavisi devam eden ve 31 steroid tedavisi kesilmiş olmak üzere toplam 64 erkek hasta ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Renal failure is the disfunction of kidney functions as a result of damage to the nephrons due to various reasons. Chronic renal failure (CRF) is defined as the chronic and progressive deterioration of these functions. Hemodialysis, peritoneal dialysis or renal transplantation should be applied to patients who develop end-stage renal failure (ESRD) in order to maintain their lives optimal level. The best treatment option for ESRD is renal transplantation. Objective: Steroid use as a part of immunosuppressive therapy after renal transplantation that has serious side effects. Few studies have shown that after kidney transplantation, testosterone deficiency during the procedure is independently associated with lower survival of the patient and the graft. In this study, it was aimed to investigate the relationship between testosterone level and graft function in patients who had to stop steroid treatment and continue to use steroids. Materials and Methods: The cases of this study are male patients who have undergone renal transplantation who applied to Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital. The data sources of the study are the laboratory tests and demographic data of these patients. Data of the patients was carried out retrospectively between 24.07.2020 - 24.11.2020. Results: The study was conducted with a total of 64 male patients who underwent renal transplantation, 33 ongoing steroid therapy and 31 with discontinuation of steroid therapy.