Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran zehirlenme olgularının geriye dönük analizi
- Tez No: 663442
- Danışmanlar: DOÇ. FERİYDE ÇALIŞKAN, UZMAN YEŞİM EYLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş Tüm dünyada yıllık olarak intoksikasyon raporları yayınlanmaktadır. Ülkemizde de geçmişte yayınlanan ve“Ulusal Zehir Danışma Hattı”nın aranması sonucunda derlenen yayınlar vardır. Son yıllarda acil servislerdeki acil tıp uzmanlığın ve“zehirlenme olgusuna yaklaşım”ın daha profesyonel olarak yürütülmesi neticesinde, bölgesel olarak zehirlenme olguların derlendiği yayınlar yapılmıştır. Literatürde yayımlanan bu raporlar ve son gelişmeler merak konusudur ve Acil Tıp Disiplini olarak takip etmemiz faydalıdır. Metod Bu çalışma S.B.Ü. Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine zehirlenme şikayetiyle başvuran hastaların dosya kayıtları geriye dönük olarak tarandı. 01.01.2019 ve 31.12.2019 yılları arasındaki başvurular ve ICD10 kodlamalarında zehirlenme/toksisite tanısı (besin zehirlenmesi hariç) olan tüm olgular dahil edildi. Olguların acil servisteki tüm süreçleri incelendi. Bulgular Çalışmaya sistemde kayıtlı 404 zehirlenme olgusu (tüm hastalar içindeki prevalansı %0.1) dahil edildi ve %55.9'u kadındı. Zehirlenme etkenlerinin ilk 5'i sıklık sırasına göre; uyuşturucu maddeler (%23), sedatif-hipnotik ve antipsikotikler (%22.5), analjezikler (NSAİ'ler %11.4, parasetamol %9.4), alkoller (%5.7), antiepileptikler (%4.5), hidrokarbonlar ve duman/yangın (%4) maruziyetleriydi. Mide lavajı uygulamasında zehirlenme etkenine göre azalan, fakat aktif kömür uygulaması ise artan oranlarda farklılıklar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction Every year global poisoning reports are published. In the past years national poisoning reports were similar publishments, established and encountered by“National Poisoning Call Center”. Last years as emergency medicine specialists number is increasing in emergency departments and they are approaching more professionally to poisoned cases, more local poison reports are published. These reports and publishments in literature, are not only case of curiosity but also beneficial to follow for us, in the Emergency Medicine Discipline. Method This research is conducted scanning retrospective data of patients admitted with poisoning diagnoses in Tepecik Educational and Research Hospital Emergency Medicine Department. In research are included all patients who give poisoning anamnesis or are suspite of poisoning, referring to the Emergency Medicine Department from 01.01.2019 to 31.12.2019. The course of the poisoned cases in the hospital were analised. Results There were included 404 poisoned cases (prevalence of the cases was %0.1) in our research and 55.9% of them were women. According to the toxic agent frequency, 5 first agents were: illicit drugs (23%) sedative-hypnotic antipsychotics (22%), analgesics as NSAI (11.4%) and acetaminophen (9.4%), alcohols (5.7%), antiepileptic drugs (4.5%) and hydrocarbs or smoke/fumes (4%). Evaluating the interventions according to different poison agents, application of gastric lavage was lower than active coal.