Tip-2 diyabetli bireylerin bağırsak eliminasyon alışkanlıklarının gastrointestinal yakınmalara etkisi
Effects of bowel elimination habits of individuals with type-2 diabetes on gastrointestinal complaints
  1. Tez No: 663459
  2. Yazar: EMİR AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR TÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma; tip-2 diyabetli bireylerin bağırsak eliminasyon alışkanlıklarının gastrointestinal yakınmalara etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; bir vakıf üniversitesi hastanesinin Endokrinoloji Polikliniği`ne Ağustos 2020 – Ekim 2020 tarihleri arasında 3 ay süresince takip ve tedavi amaçlı başvuran 126 tip-2 diyabetli birey oluşturmuştur (N=126). Araştırmanın yapıldığı tarihler arasında polikliniğe başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 103 hasta, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur (n=103) ve örneklem büyüklüğü G*Power V3.1.9.2 analizi ile yapılarak belirlenmiştir. Araştırma verileri; online olarak“Birey Tanılama Formu”,“Bağırsak Boşaltım Alışkanlığını Değerlendirme Formu”ve“Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, medyan, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Post-hoc karşılaştırmalarda Dunn testi ile ikili gruplar arasındaki anlamlılıklar değerlendirilmiştir. Tüm sonuçlar için p0.05). Bu sonuçlar doğrultusunda; diyabet hemşirelerinin, diyabet yönetiminde ve diyabetli bireyin eğitiminde gastrointestinal sistem komplikasyonları ve hastanın gastrointestinal sisteme ilişkin yakınmaları konusunda bilgili ve bilinçli olmaları önerilmektedir. Bu kapsamda, diyabetli bireylerin, tuvalette kalma sürelerini olabildiğince minimum sürede (5-10 dk) tutmaları; alkol kullanımının konstipasyona neden olabileceği ve özellikle bağırsak boşaltım problemi yaşayan diyabetli bireylerin alkol tüketiminden uzak durmaları gerektiği konusunda bilgilendirilmesi önerilmektedir. Anahtar kelimeler; Tip-2 Diyabet, Bağırsak Boşaltım Alışkanlıkları, Gastrointestinal Semptom.
Özet (Çeviri)
This research; It was conducted to examine the effect of intestinal elimination habits of individuals with type-2 diabetes on gastrointestinal complaints. The universe of the study consisted 126 individuals with type-2 diabetes who applied to the Endocrinology Polyclinic of a foundation university hospital for follow-up and treatment for 3 months between August 2020 and October 2020 (N = 126). 103 patients who applied to the outpatient clinic between the dates of the study, accepted to participate in the study and met the inclusion criteria, formed the sample of the study (n = 103) and the sample size was determined by G * Power V3.1.9.2 analysis. The research data were collected online using the“Individual Identification Form”,“Bowel Elimination Habits Assessment Form”and“Gastrointestinal Symptom Rating Scale”. Ethics committee approval and institutional permission were obtained for the study to be conducted. Number, percentage, median, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used to evaluate the data. In post-hoc comparisons, the significance between two groups was evaluated using the Dunn test. A p value of 0.05). In line with these results; Diabetes nurses are recommended to be knowledgeable and conscious about gastrointestinal system complications and the patient's complaints about the gastrointestinal system in diabetes management and education of the diabetic individual. In this context, individuals with diabetes should keep their time in the toilet as minimum as possible (5-10 minutes); it is recommended that the use of alcohol can cause constipation and diabetic individuals with intestinal emptying problems should be informed about alcohol consumption. Keywords; Type-2 Diabetes, Bowel Elimination Habits, Gastrointestinal Symptom.