برامج تعليم اللغة العربيّة في السنة التحضيريّة: واقعٌ وحُلول
Hazırlık sınıfında Arapça eğitim programı: Sorunlar ve çözümler
  1. Tez No: 663472
  2. Yazar: SAAD ALROFAIDY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYIN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, programın içeriklerini öğrenme, öğretmenlerin yönelimleri vb. hususları anlama gayesiyle Türkiye'deki İlahiyat ve İslâmî İlimler Fakülteleri hazırlık bölümünde Arapça öğretme programları incelemesini içerir. Sonrasında bu programların alan gerçekliğini bilimsel temellerden, teorik sabitelerden ve kalite standartlarından ayıran eksiklik ve boşlukları tespit edip bu realiteyi tasvir eden gerçek bilgileri sunar. Çalışmanın dört bölümü vardır: Araştırmacı ilk bölümde önceki çalışmaları takdim ederek çalışmanın teorik çerçevesini ele alır, Türkiye'de Arapça öğretiminin aşamalarını tanımlar, eğitim kuramları ve bilimsel temeller bakımından ana dili Arapça olmayanlar için öğretim programlarının en önemli bileşenlerini sunar ve ayrıca bunda program ve çalışma analizinin öneminden söz eder. xii İkinci bölümde araştırmacı saha çalışmasını yapar ve çalışmanın iki araştırma aracını oluştururken edindiği metot ve işlemlerini açıklar. Araştırma araçları: program analiz formu ve öğretmen tutum anketi ile çalışma verilerinin analizinde istatistiksel çözüm üsluplarıdır. Üçüncü bölümde araştırmacı saha çalışması incelemesinin sonuçlarını sunar, bunları kritize eder ve Arapça öğretim programlarını kurmada bilimsel esaslarla kıyaslar. Dördüncü bölümde, hazırlık bölümü programlarında, saha çalışmasının ortaya çıkardığı görülen boşluk ve eksikleri giderme isteği vardır. Araştırmacı en önemli sonuçlar için bir özet sunmuştur, bununla birlikte uygun tavsiyeler ve etkin öneriler sunmuştur. Bu çalışmayı farklı kılan, bilimsel ilkelere ve saha araştırması üzerine kurulmasıdır. Ayrıca bu çalışma, programların yönlerinin büyük kısmını kapsayan saha araştırmasının iki aracına dayanarak hazırlık bölümü programları analizini daha geniş ve daha kapsamlı bir şekilde ele alan nadir çalışmalardandır.
Özet (Çeviri)
This study purely deals with the analysis of Arabic language teaching programs in preparatory year at the faculties of Sharia and Islamic Sciences/ disciplines in Turkey in order to identify the components of these programs and survey teachers difference of opinions and mutual attitudes towords them. Then to reveal lacunas and gaps that separate the field reality of these programs from the scientific foundations and theoretical determinants and quality criterions and to provide genuine information that represents this reality. This study contains four chapters: In the first chapter the researcher dealt with the theoretical side of the study by presenting previous studies, the description of the development stages of Arabic language teaching in Turkey and showwing the most important components programs of teaching Arabic to non-native speakers through educational theories and scientific foundations. He also talked about the importance of analysing programs and studying various about them. xiv In the second chapter, the researcher reviewed his field study, and showed his methodology and the procedures that he took in building the two reseach tools: Program analysis form and teachers opinions questionnaire, and Statistical treatment methods for analyzing the study data. In the third chapter, the researcher presented the results of the field study analysis, discussed them and compared them with the scientific foundations in building Arabic language teaching programs. In the fourth chapter, in order to fill the lacunas and gaps in the preparatory year programs that were exposed in the field study, the researcher presented a summary of the most important results. He also made appropriate recommendations and put forward effective suggestions. What distinguishes this case study is that it was built on scientific grounds and field foundations. In addition to that, it is one of the few studies that dealt with analyzing preparatory year programs in a more spaciously and comprehensively. Through the two field research tools that covered most sides of these programs.