İntrauterin inseminasyon ve invitro fertilizasyon uygulanan polikistik over sendromu hastalarında antimüllerian hormon düzeyi ile fertilite başarısı arasındaki ilişki
The relationship between antimullerian hormone level and fertility success in polycystic ovary syndrome patients undergoing intrauterine insemination and invitrofertilization
  1. Tez No: 663517
  2. Yazar: ÇAĞLA İPEK SAYIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromu (PCOS), menstrual siklus bozuklukları, biyokimyasal ve/veya klinik hipernadrojenemi ve utrasonografik olarak polikistik over görünümü (PCO) görünümünden oluşan, repropdüktif dönemde en sık görülen endokrinolojik hastalıktır. İnfertilite için birçok farmakolojik, cerrahi ve yardımcı üreme yöntemi uygulanmaktadır. Biz çalışmamızda invitro fertilizasyon (IVF) ve intrauterin inseminasyon (IUI) uygulanan infertil PCOS hastalarındaki sonuçları ve antimüllerian hormon (AMH) ile fertilite başarısı arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemeye çalıştık. Çalışmamız sonucunda IVF/IUI uygulanan PCOS hastalarında fertilite başarısı için eşik AMH değeri saptamayı amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamızda, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Tüp Bebek Merkezi'ne Aralık 2014- Aralık 2019 yılları arasında başvuran hastaların dosyaları arşivden ve hastane otomasyon sistemi olan SİSOFT programı üzerinde tarandı. IUI ve IVF öncesi AMH, follikül uyarıcı hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), tiroid uyarıcı hormon (TSH), prolaktin (PRL), D vitamini, insulin, glukoz, testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS), 17-hidroksi progesteron (17-OHP), ultrasonografi sonuçları ile IUI ve IVF sonrası β- hcg verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların ultrasonografileri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Tüp Bebek Merkezi'nde deneyimli bir Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılmıştı. Hastalar, 2012 National Institutes of Health (NIH) kriterlerinde belirlenen PCOS fenotiplerine ayrıldı. BULGULAR: Çalışmamızda IUI veya IVF yöntemleri uygulandıktan sonra gebelik başarısı elde edilen grupta AMH ortalaması 7.43± 4.0 ng/ml iken ; gebelik başarısı elde edilmeyen grupta AMH ortalaması 7.41± 4.0 ng/ml idi. Gebelik başarısı elde edilen ve elde edilmeyen grupları ile AMH arasında istatiksel olarak anlamlı fark elde edilemedi (p=0.925). Fenotip grupları arasında da fertilite başarısı elde edilen ve edilmeyen grup arasında da ortalama AMH değeri için istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. SONUÇ: Literatürde infertil PCOS hastalarına IVF uygulayıp AMH ile fertilite başarısını inceleyen çok fazla çalışma bulunmamaktadır. IVF sonrası AMH ile fertilite başarısı arasında pozitif korelasyon bulan çalışmalar olduğu gibi, negatif korelasyon bulan çalışmalar ve aralarında herhangi bir korelasyon bulmayan çalışmalar mevcut. Ancak literatürde fikir birliği olmaması yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrinological disease in the reproductive period, consisting of menstrual cycle disorders, biochemical and / or clinical hypernadrogenemia and ultraso ultrasonographic appearance of polycystic ovaries (PCO). Many pharmacological, surgical and assisted reproductive methods are used for infertility. In our study, we tried to determine whether there is a relationship between antimullerian hormone (AMH) and fertility success in infertile PCOS patients who underwent in vitro fertilization (IVF) and intrauterine insemination (IUI). As a result of our study, we aimed to determine the threshold AMH value for fertility success in PCOS patients who underwent IVF / IUI. METHODS: In this study, the files of the patients who applied to Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Department IVF Center between December 2014 and December 2019 were scanned from the archive and the hospital automation system SİSOFT. AMH before IUI and IVF, follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), thyroid stimulating hormone (TSH), prolactin (PRL), vit-D, insulin, glucose, testosterone, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), 17-hydroxy progesterone (17-OH progesterone), ultrasonography results and β-hcg data after IUI and IVF were retrospectively analyzed. Ultrasonographies of the patients, in the IVF Center of Gynecology and Obstetrics, were performed by an experienced obstetrician. Patients were divided into PCOS phenotypes specified by 2012 National Institutes of Health (NIH) criteria. RESULTS: In our study, after IUI or IVF methods; mean AMH was 7.43 ± 4.0 ng/ml and 7.41 ± 4.0 ng/ml in the pregnancy achieved group and in the pregnancy non-achieved group respectively. No statistically significant difference was found between the groups with or without pregnancy success by means of AMH (p = 0.925). No statistically significant difference was found between the phenotype groups by means of mean AMH value between the groups with and without fertility success. CONCLUSION: There are not many studies in the literature that examine the relation between fertility success and AMH in infertile PCOS patients receiving IVF therapy. There are studies that found a positive correlation between AMH and fertility success after IVF, as well as studies that found a negative correlation and studies that did not find any correlation between them. However, the lack of consensus in the literature indicates the need for new studies.