Makuler hole cerrahisinin arka segment yapılarına etkileri
Effects of macular hole surgery on posterior segment structures
- Tez No: 663541
- Danışmanlar: UZMAN ELÇİN SÜREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Giriş ve amaç: Makuler hole (MH) retina katmanlarında ayrılma ile meydana gelen delik sonucu oluşan bir hastalıktır. Makuler hole cerrahisinde amaç makuler deliğin anatomik olarak kapatılmasıdır ve görme keskinliğinde artış hedeflenmektedir. Arka segmentin beslenmesinden retinal ve koroidal damarlar sorumludur. Ameliyat sırasında bu damarlarda birtakım değişiklikler olabilmektedir. Biz bu çalışmada makuler hole hastalarında ameliyat öncesi ve sonrası görülebilecek arka segment değişikliklerini ve optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile retinal vasküler kan akımı değişikliklerini saptamayı planladık. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği retina polikliniğine başvuran ve MH nedeniyle ameliyat endikasyonu konulup ameliyat edilen 25 hastanın 25 gözü dahil edildi. Hastaların ön segment değerlendirmelerinde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ay göz içi basınçları (GİB), sferik değer, silindirik değer, aks ve kornea kalınlıkları ölçüldü. Arka segment değerlendirmesi ise ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1.ay, 3. ay ve 6.ay çekilen OKTA değerleri ile yapıldı. Ayrıca bu ölçümler ameliyat öncesinde çalışmaya alınan hastaların diğer gözleri için de yapıldı. Ameliyattan sonraki dönemlerde ön ve arka segment parametrelerindeki değişim istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 25 hastanın 25 gözü dahil edildi. Bütün hastalara pars plana kromovitrektomi + internal limitan membran (İLM) soyulması + SF6 gazı ameliyatı uygulandı. Hastalar minimum hole boyutu ≤400 μm ve >400 μm; maksimum hole boyutu ≤850 μm ve >850 μm olacak şekilde gruplara ayrıldı. Makuler hole cerrahisinin arka segment etkilerine bakıldığında postoperatif 6. ay yüzeyel kapiller pleksus total retina, parafovea ve perifovea vasküler dansite değerleri preoperatif değerlere göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (sırasıyla p=0
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The macular hole (MH) is a disease that occurs as a result of a hole caused by separation in the retinal layers. The purpose of macular hole surgery is to close the macular hole anatomically and increase visual acuity. Vessels of the posterior segment are retinal and choroidal vessels. There may be some changes in these vessels during the operation. In this study, we planned to detect the posterior segment changes that may be seen before and after surgery and retinal vascular blood flow changes with optical coherence tomography angiography (OCTA) in patients with macular hole. Material and methods: The study included 25 eyes of 25 patients who were referred to Ophthalmology Clinic in Antalya Training and Research Hospital and operated due to MH.Intraocular pressure (IOP), spherical value, cylindrical value, axis and corneal thickness of patients were measured preoperatively and 6 months after surgery. Posterior segment evaluation was performed preoperatively, postoperatively at 1st, 3rd and 6th months with OCTA. These measurements were also performed before surgery for the other eyes of the patients included in the study. The changes in anterior and posterior segment parameters were compared statistically in the postoperative periods. Results: 25 eyes of 25 patients were included in the study. Pars plana chromovitrectomy + internal limiting membrane (ILM) peeling + SF6 gas was applied to all patients. The patients were divided into groups the minimum hole size ≤ 400 μm and > 400 μm; the Maksimum hole size ≤ 850 μm and > 850 μm.