Aktif COVİD-19 (SARS-COV-2) enfeksiyonunun EKG parametreleri üzerine etkileri
- Tez No: 663539
- Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Covid-19 (SARS-CoV2) hastalığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir pandemi olarak ilan edilen, yüksek ölüm oranına sahip bir hastalıktır ve hastalarda kardiyovasküler olayların tetiklenmesine sebep olabilir. Covid-19 enfeksiyonu olan hastaların yaklaşık olarak %7-28'inde akut miyokardiyal hasar tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Covid-19 enfeksiyonun, aktif hastalık sırasında EKG parametrelerini nasıl etkilediğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın yürütüldüğü İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01/07/2020- 30/09/2020 tarihleri arasında Covid-19 enfeksiyonu tanısı almış [SARS-CoV2 PCR (+)] hastalar retrospektif olarak incelendi. Herhangi bir tedaviye başlanmadan önce başvuru sırasında çekilen EKG'ye ve en az 15 gün sonrasında çekilen kontrol EKG'ye sahip 91 hasta çalışmaya dahil edildi. Standardizasyona uygun olarak çekilmiş olan 12 derivasyonlu EKG kayıtlarında PR aralığı, QRS süresi, QTc aralığı, QT dispersiyonu, Tp-e aralığı, Tp-e/QTc oranı değerlendirildi, başlangıç ve kontrol EKG parametrelerinin karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Covid-19 (SARS-CoV2) is declared a global pandemic disease by the World Health Organization which has a high mortality rate and can trigger cardiovascular events in patients. Acute myocardial damage was detected in approximately 7-28% of patients with Covid-19 infection. In this study, we aimed to show, Covid-19 infection affects on ECG parameters during active disease. Material and Methods: Patients diagnosed with Covid-19 infection [SARS-CoV2 PCR (+)] were analyzed retrospectively, between 01/07/2020 and 30/09/2020 in Istanbul Education and Research Hospital where the study will be conducted. Ninety one patients who had ECG at the time of admission (before taking any medication) and control ECG at least 15 days later were included in the study. PR interval, QRS duration, QTc interval, QT dispersion, Tp-e interval, Tp-e/QTc ratio were evaluated and initial and control ECG parameters were compared in 12-lead ECG recordings taking properly by standardization. Results: In our study, QRS duration (91,4±12,2 vs. 88,8±10,9 ms), QT dispersion (35,2±7,3 vs. 27,7±7,8 ms), Tp-e interval (86,7±10,1 vs. 76,1±9,9 ms), and the Tp- e/QTc ratio (0,204±0,026 vs.