COVID-19 nedeniyle acil serviste toraks bilgisayarlı tomografi çekilen hastalarda saptanan rastlantısal bulgular: 3 aylık inceleme
Incidental findings detected in COVID-19 patients who underwent thorax computed tomography in the emergency department: 3-month's analysis
- Tez No: 663543
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnsidental (rastlantısal) bulgular, hastayı başka endikasyonlar için araştırırken tesadüfen bulunan beklenmedik, asemptomatik patolojileri temsil eder. COVID-19 pandemisi nedeniyle acil serviste yapılan toraks bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında artış olmasından dolayı bu hasta grubunun insidental göğüs duvarı ve göğüs parankimi patolojilerinin tespitinde genel popülasyonu yansıtması açısından sağlıklı insanlar arasında büyük örneklem büyüklüğünü temsil edeceğini varsaydık. Bu nedenle, çalışmamızda COVID-19 nedeniyle acil servise başvuran hastalara çekilen toraks BT görüntülemelerinde tespit edilen rastlantısal bulguların prevelansını belirlemek ve klinik önemini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Retrospektif, kesitsel, gözlemsel ve tek merkezli olan bu çalışmaya hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne 01.05.2020 ile 31.07.2020 tarihleri arasında, COVID-19 bulguları ile başvuran ve toraks BT çekilen erişkin hastalar dahil edildi. Toraks BT'de insidental bulgu saptanan hastalar: Grup-I, klinik olarak yüksek düzeyde önemli bulgular; Grup-II, klinik olarak orta düzeyde önemli bulgular; Grup-III, klinik olarak önemsiz bulgular şeklinde üç grup olarak sınıflandırıldı. Toraks BT'de insidental bulgu saptanan hastalar ile insedental bulgu saptanmayan hastalar yaş, cinsiyet ve yaş dağılımı (18-29 yaş, 30-39 yaş, 40-49 yaş, 50-59 yaş, 60-69 yaş ve ≥70 yaş) açısından karşılaştırıldı. Ayrıca, insidental bulgu saptanan hasta grupları (Grup I-III) yaş, cinsiyet ve yaş dağılımı açısından karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya 3029'u (%53,4) erkek 2638'i (%46,6) ise kadın toplam 5,667 hasta dahil edildi. Hastaların %58,2'sinde (n=3299) çekilen Toraks BT'de herhangi bir insidental bulgu saptanmadı. Geriye kalan 2368 (%41,8) hastada en az bir veya daha fazla insidental bulgu saptandı. İnsidental bulgu saptanmayan hastalarla karşılaştırıdığında, insidental bulgu saptanan hastaların ortalama yaşı istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi (37,72 ± 12,41 vs.
Özet (Çeviri)
Incidental findings detected in COVID-19 patients who underwent Thorax Computed Tomography in the emergency department: 3-month's analysis Aim Incidental findings represent unexpected, asymptomatic pathologies found incidentally while investigating the patient for other indications. Due to the increase in thoracic computed tomography (CT) scans performed in the emergency department due to the COVID-19 pandemic, we assumed that this patient group would represent a large sample size among healthy people in terms of reflecting the general population in the detection of incidental chest wall and chest parenchyma pathologies. Therefore, in our study, we aimed to determine the prevalence of incidental findings detected in thoracic CT scans of patients admitted to the emergency department due to COVID-19 and to evaluate their clinical significance. Materials and Methods In this retrospective, cross-sectional, observational and single-center study, adult patients who applied to the Emergency Medicine Clinic of our hospital between 01.05.2020 and 31.07.2020 with COVID-19 findings and had thoracic CT were included. Patients with incidental findings on thorax CT: Group-I, clinically highly important findings; Group-II, moderately important findings clinically; Group-III was classified into three groups as clinically insignificant findings. Patients with incidental findings on thorax CT were compared in terms of age, gender, and age distribution (18-29 years, 30-39 years 40-49 years, 50-59 years, 60-69 years, and ≥70 years). In addition, patient groups with incidental findings (Groups I-III) were compared in terms of age, gender and age distribution. Results A total of 5,667 patients, 3,029 (53.4%) male and 2,638 (46.6%) female, were included in the study. No incidental finding was detected in Thoracic CT performed in 58.2% (n = 3.299) of the patients. At least one or more incidental findings were detected in the remaining 2,368 (41.8%) patients. When compared with patients without incidental findings, the mean age of patients with incidental findings was statistically significantly higher (37.72 ± 12.41 vs.