Peroperatif sıvı dengesinin PVI (pleth varıabılıty ındex) ile değerlendirilmesi ve NIRS (Near infrared spectroscopy) ile korelasyonu
The evalution of peroperative fluid treatment with PVİ(pleth variability index) and correlation with NİRS (Near infrared spectroscopy)
  1. Tez No: 663542
  2. Yazar: CANA MELİS ÇELİK ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada; majör abdominal cerrahilerde verilen sıvı tedavisinin PVI (pleth variability indeks) ile değerlendirilmesi ve NIRS (serebral oksimetre) ile korelasyonunun izlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel olarak tasarlanan bu çalışmaya, etik kurul onayı alındıktan sonra majör abdominal cerrahi geçirecek ASA I-II-III grubu, toplam 86 hasta dahil edildi. Tüm olgulara anestezi öncesi standart ASA monitörizasyonuna ek olarak serebral oksimetri (yakın-kızıl ötesi spektroskopi ile sağ-sol serebral oksijen satürasyonu) ve PVI (pleth variability indeks) monitörizasyonu yapıldı. Operasyon endikasyonu nedeniyle arteriyel kanülasyon yapılmış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri kaydedildikten sonra tüm hemodinamik veriler ve sağ/sol serebral oksijen satürasyon değerleri ve PVI değerleri bazal (B), indüksiyondan 5 dk sonrası (İ5), 1 (T1), 2 (T2), 3 (T3), 4 (T4) ve 5. Sa (T5) sonrası ve kapama döneminde (Tk) kayıt altına alındı. Bulgular: Sağ ve sol serebral oksijen satürasyonun hemoglobin, etCO2 ve pCO2 ile korelasyonu gözlendi. (sağ rSO2, hb korelasyonu r değeri İ5 0.36, T1 0.46, T2 0.39, T3 0.43, T4 0.51, T5 0.73, Tk 0.31), (sağ rSO2 etCO2 r değerleri, T1 0.35, T2 0.34, T4 0.63, T5 0.68, Tk 0.33), (sağ rSO2 pCO2 r değerleri İ5 0.29, T1 0.45, T2 0.42, T3 0.53, T4 0.44, T5 0.69, Tk 0.38). Benzer korelasyon etCO2 ve PVI arasında da gözlendi. (T5 p değeri 0.04, Tk p 0.03) Ancak PVI değerinin hemoglobin ile korelasyonu izlenmedi. PVI sistolik arterial basınç (SAP) ile korele iken, (T3 p:0.04, T4 p:0.03) bu korelasyon bazal sağ serebral oksijen satürasyonu ile de gözlenmiştir. (Bazal zamanında r değeri: 0.21) Sonuç: Çalışmamızda PVI ve etCO2 ve PVI ile SAP arasında korelasyon gözlenmiştir. Serebral oksijen satürasyonu, hemoglobin, etCO2 ve pCO2 değerleri ile korelasyon göstermiştir. PVI ile NIRS arasındaki korelasyon multifaktöriyel etmenlerin etkisi ile gözlemlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; we aimed to study patients who undergoing major abdominal surgeries receiving fluid therapy and to assess that information with PVI. Our goal was to observe the correlation between PVI (pleth variability index) and NIRS (cerebral oximeter). Materials and Methods: A total of 86 ASA I-II-III patient who undergoing major abdominal surgery were studied. After receiving approval from ethics commity, a prospective, observational study was designed. Each patient was monitored with cerebral oximeter and noninvasive Masimo monitoring system. PVI, rSO2 and hemodynamic monitoring values were recorded before anesthesia induction (B) and than after 5 min (I5), 1 (T1), 2 (T2), 3 (T3), 4 (T4), and 5 hours (T5) into the surgery. Finally these findings were recorded at the end of the surgery (Tk) as well. Results: Right-left cerebral oxygen saturation by near-infrared spectroscopy is correlated with haemoglobin, etCO2 and pCO2. (right rSO2, hb r values İ5 0.36, T1 0.46, T2 0.39, T3 0.43, T4 0.51, T5 0.73, Tk 0.31), (right rSO2 etCO2 r values, T1 0.35, T2 0.34, T4 0.63, T5 0.68, Tk 0.33) (right rSO2 pCO2 r values İ5 0.29, T1 0.45, T2 0.42, T3 0.53, T4 0.44, T5 0.69, Tk 0.38) Similarly we observed the same correlation between etCO2 and PVI. (p values: T5 0.04, Tk 0.03) However the correlation between haemoglobin and PVI is not observed. (T3 p:0.04, T4 p:0.03) The correlation between systolic arterial pressure and PVI was also observed while systolic arterial pressure was correlated with NIRS at basal timeline. ( Basal r: 0.21) Conclusion: In our study we observed that PVI is correlated with etCO2 and SAP. Cerebral oxygen saturation seems correlated with haemoglobin, etCO2 and pCO2. We believe that the correlation between PVI and NIRS is hard to observe since the relationship is complex and multifactorial.