COVİD-19 pandemisi döneminde nefes darlığı ile acil servise başvuran hastalarda opera / mews skorlamaları ve görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of opera / mews scorings and imaging findings in patients applying to the emergency department with dyspnea during the COVİD-19 pandemic period
  1. Tez No: 927504
  2. Yazar: YASİN UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR TAŞLIDERE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amerikan Toraks Topluluğu nefes darlığını“kişinin sübjektif bir deneyimi”olarak tanımlar. Birden çok fizyolojik, psikolojik, sosyal ve çevresel faktör arasındaki etkileşimlerden, ikincil fizyolojik ve davranışsal tepkilerden kaynaklanabileceği öngörülmüştür. 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin'de başlayan ve tüm dünyada sürekli artan vaka sayısı nedeniyle şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) salgınını bir pandemi olarak ilan etti. Çalışmamızda COVİD-19 pandemisi döneminde nefes darlığı ile acil servise başvuran hastalarda OPERA skorlaması, MEWS skorlaması ve görüntüleme bulgularının karşılaştırılarak aralarındaki farklılıklar ve benzerliklerin ortaya konulup hastaların aldığı tanılar, prognoz ve sağkalımının tahmini hususundaki bulguların araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Retrospektif kesitsel olarak planlanan çalışmamıza bir üniversite acil servisine nefes darlığı ile başvuran 271 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların MEWS ve kendi geliştirdiğimiz OPERA skorlamaları yoğun bakım ihtiyacı ve mortalite açısından karşılaştırıldı. Bununla birlikte hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri, bilinen kronik hastalıkları, başvuru şikayetinin başladığı süre, acil servis başvuru anındaki vital bulguları, hemogram parametreleri, biyokimyasal parametreler, serolojik testler, koagülasyon parametreleri ve çekilen bilgisayarlı tomografinin (BT) ayrıntılı bulguları tarandı. Hastalar aldıkları tanı, yoğun bakım ihtiyacı ve iki aylık sağkalım açısından analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda acil servise nefes darlığı ile başvuran hastaların tanıları 83 (%30.6) COVID-19, 30 (%11.1) dekompanse kalp yetmezliği, 46 (%17.0) diğer akciğer enfeksiyonu, 17 (%6.2) KOAH atağı, 11 (%4.1) malignite, 6 (%2.2) pulmoner emboli ve 78 (%28.8) diğer olarak görüldü. Hastaların iki aylık sağkalımı ve yoğun bakım ihtiyacı BT bulguları ile karşılaştırıldı. Lezyon dağılımı ve tutulum şekline göre bilateral (%86.2) ve yama tarzı (%61.5) tutulumun fazla olduğu durumlarda yoğun bakım ihtiyacının ve mortalitenin daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The American Thoracic Society defines shortness of breath as“a person's subjective experience.”It has been predicted that it may result from interactions between multiple physiological, psychological, social and environmental factors and secondary physiological and behavioral responses. On March 11, 2020, the World Health Organization (WHO) declared the outbreak of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) as a pandemic, due to the number of cases that started in China and is constantly increasing all over the world. In our study, it was aimed to compare the differences and similarities between the OPERA scoring, MEWS scoring and imaging findings in patients who applied to the emergency department with shortness of breath during the COVID-19 pandemic, and to ivestigate the findings regarding the diagnosis, prognosis and survival of the patients. Methods: Our retrospective cross-sectional study included 271 patients who presented to a university emergency department with dyspnea. The MEWS and our own developed OPERA scores of the patients included in the study were compared in terms of need for intensive care and mortality. In addition, demographic characteristics of the patients such as age and gender, known chronic diseases, the time of onset of the complaint at admission, vital signs at the time of admission to the emergency department, hemogram parameters, biochemical parameters, serological tests, coagulation parameters and detailed findings of computed tomography (CT) were scanned. Patients were analyzed in terms of their diagnosis, need for intensive care, and two-month survival. Results: In our study, the diagnoses of the patients who presented to the emergency department with dyspnea were 83 (30.6%) COVID-19, 30 (11.1%) decompensated heart failure, 46 (17.0%) other lung infections, 17 (6.2%) COPD attacks, 11 (4.1%) malignancies, 6 (2.2%) pulmonary embolism and 78 (28.8%) other. The two-month survival of the patients and the need for intensive care were compared with the CT findings. It was determined that the need for intensive care and mortality were higher in cases with bilateral (86.2%) and patchy (61.5%) involvement according to the lesion distribution and involvement type.