Acil servise başvuran hastalarda COVID-19 tanısında RT-PCR sürüntü örneğinin ve toraks bilgisayarlı tomografi bulgularının tanısal değerlerinin araştırılması
Diagnostic performance of RT-PCR and chest CT in evaluating covid-19 at emergency department
  1. Tez No: 682794
  2. Yazar: MEHMET AYCAN ÖZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Enfekte olguları sağlıklı bireylerden erken dönemde izole edebilmenin kritik öneme sahip olduğu bulaşıcı hastalıklarla oluşan pandemilerde erken izolasyon yöntemlerinin aktivasyonu yüksek sensitiviteye sahip tanısal testlerle mümkün olmaktadır. COVID-19 tanısında altın standart yöntem olarak evrensel kabul görmüş RT-PCR testinin tanısal duyarlılığının düşük olması nedeniyle, çalışmamızda acil servislere başvuran COVID-19 şüpheli hastalarda toraks BT'nin tanısal değerini ve hastalık prognozunu belirlemedeki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1 Mart-31 Aralık 2020 tarihleri arasında acil servisimize COVID-19 ön tanısıyla başvuran 18 yaş ve üzeri 949 hastanın dahil edildiği araştırmamız hastane tabanlı tek merkezli, retrospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Tüm hastaların toraks BT'leri hastanemizde görev yapmakta olan bir radyoloji uzmanı ile tekrar değerlendirildi. Yeniden değerlendirmede Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin (RSNA) yayımlamış olduğu COVID-19 Hastalarında Toraks BT Sınıflandırma Sistemi kullanıldı. Tüm hasta özellikleri ve birincil sonuç değişkenleri, BT alt gruplarında karşılaştırıldı. Referans olarak RT-PCR sonuçları baz alınarak BT'nin tanısal tutarlılığı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In order to control the pandemic, it is critical to isolate infected cases from healthy individuals in the early period until an effective eradication is achieved. Early isolation is only possible with high-sensitivity diagnostic tests. Based on the fact that the diagnostic sensitivity of the RT-PCR test, which is universally accepted as the gold standard method in the diagnosis of COVID-19, is low, the aim of this study was to investigate the diagnostic value of thoracic CT and its effectiveness in determining the prognosis of the disease in patients with suspected COVID-19 who applied to the emergency services. Patients and methods: Our study, which included 949 patients aged 18 years and older, who with a suspicious diagnosis of COVID-19 between March 1, 2020 and December 31, 2020, to the emergency department of Ankara Dışkapı Yildirim Beyazit Training and Research Hospital, was designed as a hospital-based, single-center, retrospective and cross-sectional study. Thoracic CT scans of all patients were re-evaluated by a radiologist working in our hospital. In the re-evaluation, the Thorax CT Classification System in COVID-19 Patients published by the North American Radiology Society (RSNA) was used. Demographic data of the patients at the time of admission to the emergency department, vital signs, complaints on admission, time from the onset of symptoms to admission to the emergency department, known comorbidities, results of the first RT-PCR swab samples taken, results of repeat swab samples, when RT-PCR tests were performed. The findings obtained from thorax CT scans, the last diagnosis, the need for service/ICU if hospitalization occurred, and the morbidity and mortality information were recorded. All patient characteristics and primary outcome variables were compared in CT subgroups. The diagnostic consistency of CT was calculated based on the RT-PCR results as a reference.