Adhesion of asphalt emulsions
Asfalt emülsiyonlarının yapışması
- Tez No: 66357
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ABSTRACT Bitumen m different forms is used as binder in road construction. At ambient temperature, bitumen is an extremely viscous liquid, which is not workable. It can be transferred into a workable state in three ways: * by heating * by blending with petroleum solvents (cutback) * by emulsifying in water to form bitumen emulsion The first alternative is normally used for hot mixes on medium and large size jobs, where equipment is available for heating, storing and applying the bitumen. This is, however, less suitable on small jobs or when equipment is not available. The second alternative, cutback, is generally more expensive since the solvents, which do not play any part in the function of the binder, are often quite costly. Furthermore, the solvents pollute the environment and thsy are fire hazardous. The third alternative, bitumen emulsion, does not require heating when applied and it has the advantage over hot bitumen that it can be used with cold and even damp aggregate. Cutback can also be used with cold aggregate, but if it is damp, adhesion agent must be added. Most emulsions have satisfactory adhesion properties as they are. especially cationic emulsions. The aim of this study is to present a comprehensive general information on asphalt emulsions which are not well known by all highway engineers yet in Turkey and to investigate their adhesion characteristics that have proved to be better than those of asphalt cements and liquid petroleum asphalts (cutbacks). For this purpose, different types of asphalt emulsions actually produced in Turkey are tested on various types of aggregates to determine their adhesiveness, test results are presented, and interpreted. Conclusions are drawn and some suggestions for further studies are made.
Özet (Çeviri)
ÖZET Bitüm, yol yapımında değişik formlarda bağlayıcı olarak kullanılır. Ortam sıcaklığında, çalışılamayacak kadar viskoz bir sıvıdır. Çalışılabilir duruma üç yöntem ve getirilir. * Isıtılarak * Petrol çözücüleri ile karıştırılarak (sıvı petrol asfaltı veya katbek asfaltı) * Bitüm emülsiyonu formunda, su ve emülsifiye edilerek İlk alternatif; bitüm uygulaması, depolaması ve ısıtılması için uygun donanımların olduğu orta ve büyük çaptaki işlerde sıcak karışımlarda kullanılır. Ancak donanım uygun olmadığında veya daha küçük işler sözkonusu olduğunda bu alternatif daha az uygundur. İkinci alternatif olan sıvı petrol asfaltları bağlayıcı fonksiyonunun hiçbir bölümünde yeralmayan çözücüler nedeni ile daha pahalıdır. Ayrıca bu çözücülerin çevreyi kirletmeleri ve yangın tehlikesi gibi olumsuz yönleri vardır. Üçüncü alternatif, uygulamaları esnasında ısıtılmaya gereksinimleri olmayan bitüm emülsiyonlarıdır. Bunların soğuk agrega ile kullanılan sıcak binime göre bir rakım avantajları vardır. Sıvı petrol asfaltlan da soğuk agrega ile kullanılabilir, ancak agrega nemli İse adezyon katkı maddesi eklenmelidir. Çoğu emülsiyonların, özellikle katyonik emülsiyonların tatmin edici yapışma özellikleri vardır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki tüm yol mühendisleri tarafından henüz tam olarak bilinmeyen asfalt emülsiyonları ve uygulamaları hakkında genel bir bilgi vermek ve ayrıca soyulma mukavemeti bakımından asfalt çimentoları ve sıvı petrol asfaltlarından daha iyi olduğu kabul edilen asfalt emülsiyonlarının yapışması hakkında bir araştırma yapmaktır. Bu amaçla. Türkiye'de üretilen çeşitli tipte emülsiyonlar, soyulma mukavemetini belirlemek amacıyla farklı tipte agregalar ile test edilmiş ve test sonuçlan sunulmuş, yorumlanmış ve bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.