Sürdürülebilir katkı malzemelerinin esnek üstyapı kaplamalarında yakıt kaynaklı hasarlara karşı kullanımı
Use of sustainable materials for fuel oil resistance on flexible pavements
  1. Tez No: 970833
  2. Yazar: GİZEM TUĞÇE ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÖZEN, PROF. DR. HALİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Kimya, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Chemistry, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Esnek üstyapılarda kullanılan malzemeler ve özellikleri; artan nüfusun ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sürekli gelişim göstermektedir. Çevresel etkiler, yüksek maliyetler ve doğal kaynakların tükenmesi gibi önemli sorunlar üstyapı kaplamalarında yenilikçi çözümler geliştirilmesini zorunlu hale getirmektedir. Karayolu ve havayolu inşaatları, ulusal ekonomiye katkı sağlarken yüksek enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları nedeniyle çevre üzerinde olumsuz etkiler de oluşturmaktadır. Esnek üstyapı sistemlerinde kullanılan malzemelerin enerji tüketimi üzerindeki etkileri ve çevreye olan zararları, inşaat sürecinde dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. Sürdürülebilir yol üstyapısı kavramı, küresel ısınma ve çevresel bozulmanın artmasıyla birlikte zorunlu hale gelmiştir. Bu kavram yol yapımında çevre dostu malzeme kullanımını teşvik etmiştir. Geleneksel asfalt karışımları; petrol türevi ürünlere dayandığı için hem ekonomik hem de çevresel açıdan sürdürülebilir değildir. Kerosen içerikli yakıtlarla temas eden asfalt yüzeylerinde bağlayıcı ile agrega arasında aderans kaybı oluşmakta ve bu durum asfaltın performansını düşürmekte ve yol yüzeyini güvensiz hale getirmektedir. Özellikle havaalanları, benzin istasyonları ve endüstriyel tesisler gibi sürekli yakıt maruziyetine açık alanlarda asfalt tabakasında erken bozulmalar görülmektedir. Bu nedenle, üstyapı kaplamalarının yakıtlara dayanıklı, çevreyle uyumlu ve sürdürülebilir malzemelerle inşa edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, yakıt kaynaklı bozulma tipleri karayolu ve hava yolu esnek üstyapıları için açıklanmış olup; bu bozulma tipine karşı geliştirilmiş olan sürdürülebilir katkı malzemelerine ilişkin detaylı bilgiler verilmektedir. Ayrıca, ülkemiz için bu tip bozulmaların ortadan kaldırılması için yapılması gerekli olan çalışmalara ait öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flexible pavements are continuously evolving to meet the transportation needs of the growing population with the advancement of technology. Environmental impacts, high costs, and the depletion of natural resources have made it necessary to develop innovative solutions for pavement. While road and airport construction contribute to national economies, they also have negative environmental impacts due to high energy consumption and greenhouse gas emissions. The energy consumption and environmental damage caused by the materials used in flexible pavement systems are critical factors that must be considered during the construction process. The concept of sustainable pavement has become a necessity with the rise of global warming and environmental degradation, promoting the use of eco-friendly materials in road construction. Traditional asphalt mixtures, being based on petroleum products, are neither economically nor environmentally sustainable. In asphalt surfaces exposed to kerosene-based fuels, the loss of adhesion between binder and aggregate reduces the overall performance of the pavement. Especially in areas such as airports, fuel stations, and industrial facilities, which are constantly exposed to fuel, early deterioration of the asphalt layer is frequently observed. Therefore, the construction of pavement surfaces with fuel-resistant, environmentally friendly, and sustainable materials has become essential. In this study, fuel-induced deterioration types in highway and airport flexible pavements are explained, and detailed information is provided on sustainable additive materials that have been or are being developed to prevent these types of damage. Additionally, recommendations are presented for actions that should be taken in our country to eliminate such deterioration.