A Taxonomical investigation on Rana dalmatina (Anura:amphibia) populations of thrace and Black Sea
- Tez No: 66358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Bu çalışmada ilk olarak Trakya ve Karadeniz civarından yeterli numune ile çalışılarak R. dalmatina populasyonlarının karşılaştırmalı taksonomik incelemesi yapılmıştır. Birbirinden oldukça uzak olan iki ayrı populasyonun karşılaştırılması sonunda, söz konusu populasyonlarını birbirinden taksonomik seviyede önemli farklılıklar göstermedikleri tesbit edilmiştir. Ancak populasyonlar arasında vücut nisbetleri bakımından küçük farklılıklara rastlanmıştır. Buna göre Trakya ve Karadeniz bölgelerindeki R. dalmatina populasyonlarının birbirinden farklı olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the samples of the populations from Thrace and Black Sea regions have been examined, for the first time, from the comparative and taxonomic points view. After the comparison of the two separate populations, which are quite far away from each other, it has been seen that the above mentioned populations do not show important differences from each other at the taxonomic level. However, some nuance in body size have been noticed between these two populations, Hence, we may say that Rana dafmatina population in the Thrace and Black Sea regions are not different.