Kolorektal kanserlerde sağkalımı etkileyen risk faktörleri
Risk factors affecting survival in colorectal cancers
- Tez No: 663647
- Danışmanlar: UZMAN ALİ SÜRMELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kolorektal kanserlerin görülme oranı gittikçe artmaktadır. Kolorektal kanserler gastrointestinal sistemin en sık karşılaşılan tümörleridir. Amerika Birleşik Devletleri'nde erkeklerde bronş ve prostat kanserlerinden sonra üçüncü, bayanlarda meme kanserlerinden sonra 2.sırayı almaktadır. Sağlık bakanlığı Kanserle Savaş Derneği (2006) verilerine göre Türkiye' de kadınlarda en sık görülen ikinci, erkeklerde ise 4. malignitedir. Bir insanın yaşamı boyunca kolorektal kansere yakalanma olasılığı %4 kadardır. Böyle bir olasılık içinde yapılan araştırmaların ve tedavi yöntemlerin önemi gittikçe artmaktadır. Doğru raporlama ve doğru tedavi seçimi hastaların yaşam sürelerini ve yaşam kalitelerini ciddi şekilde yükselttiğinden başarı için cerrah, patalog, gastroenterolog, radyolog, medikal ve radyasyon onkoloğunun bir ekip halinde sürekli işbirliği içerisinde çalışması gerekmektedir. Tüm ekibin bu alanda yapılan yenilik ve uygulamalardan haberdar olması başarılı bir tedavi için kaçınılmazdır. Kolorektal kanserlerle mücadelede kanserin erken evrede yakalanması çok önemlidir. AJCC (American Joint Committee on Cancer 8. Edition) nin verilerine göre sağ kalım çalış¬malarına göre 5 yıllık sağ kalım Kuzey Amerika'da % 65, Batı Avrupa'da % 54, Doğu Avrupa'da % 34 ve Hindistan'da % 30'dur.(1) ABD'deki iyi sağkalım oranları, tarama programları sonucunda erken teşhiste elde edilen başarılar ve bu başarıların prognoza yansıması ile açıklanabilmektedir. Oysaki ülkemizde tarama testlerinin henüz rutin programa girmemiş olmasından dolayı erken teşhis oranları son derece düşük seviyelerdedir. Bizim ülkemiz şartlarında hastaların genellikle ileri evrelerde gelmesi nedeniyle yüksek sağkalım analizleri için geriye sadece iyi tedavi seçeneği kalmaktadır. İyi tedavi seçeneği de genellikle deneyimli ekiplerin olduğu merkezlerde yapılabilmektedir. Kliniğimizde her sene 20-25 rektum kanseri ve 40-45 kolon kanseri vakası tedavi edilmektedir. Biz de bu çerçevede kendi serimizdeki kolorektal kanser vakalarının tedavi sonuçlarını, sağkalım oranlarını ve bunlarla ilişkili faktörleri analiz etmeyi amaçladık. Ocak 2011-Ekim 2015 arsasında Haydarpaşa Numune Hastanesi 3. Genel Cerrahi servisinde opere olan kolorektal kanserli hastalar çalışma içerisine dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında AJCC kılavuzuna göre TNM sınıflandırılması baz alınarak hastaların evrelendirilmesi yapılmıştır. TNM'e göre 5 yıllık sağ kalım oranları incelenmiş ve risk faktörleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidence of colorectal cancers is increasing. Colorectal cancers are the most common tumors of the gastrointestinal tract. In the United States, it ranks third after bronchial and prostate cancers in men, and second after breast cancers in women. The health ministry Cancer Society (2006), according to Turkey's second most common in women, with the men's 4 malignancy. The probability of developing colorectal cancer in a person's lifetime is up to 4%. The importance of researches and treatment methods in such a possibility is increasing day by day. The right reporting and choice of treatment improves patients' lifespan and quality of life, so success, surgeons, pathologists, gastroenterologists, radiologists, medical and radiation oncologists must work in a team. It is inevitable for a successful treatment that the entire team is aware of the innovations and practices in this field. In the fight against colorectal cancers, it is very important to catch cancer at an early stage. According to the data of AJCC (American Joint Committee on Cancer 8. Edition), 5-year survival is 65% in North America, 54% in Western Europe, 34% in Eastern Europe and 30% in India. Good survival rates in the USA can be explained by the success achieved in early diagnosis as a result of screening programs and their reflection in prognosis. However, in our country, early detection rates are extremely low, since screening tests have not yet been routinely programmed. In our country conditions, since patients usually come in advanced stages, only good treatment options are left for high survival analyzes. A good treatment option can also be done in centers with experienced teams. In our clinic, 20-25 rectal cancer and 40-45 colon cancer cases are treated every year. In this context, we aimed to analyze the treatment results, survival rates and related factors of colorectal cancer cases in our series. Patients with colorectal cancer who were operated in the 3rd General Surgery Service of Haydarpaşa Numune Hospital between January 2011 and October 2015 were included in the study. Within the scope of the study, the staging of the patients was made based on the TNM classification according to the AJCC guide. According to TNM, 5-year survival rates were examined and risk factors were investigated.