Slug tests: Experimental study of hydraulic shock tests on the Oise structures (application to the Hydrogeological Experimental Site of Beauvais)
Slug testler: Oise yapılarında hidrolik şok testlerinin deneysel çalışması (Beauvais Hidrojeolojik Deney Alanı'nda uygulamalar)
- Tez No: 714812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ, DOÇ. DR. LAHCEN ZOUHRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Üst Kretase tebeşir akiferi, Oise bölümündeki (Hauts-de-France) endüstriyel ve tarımsal faaliyetler için hayati bir su kaynağıdır. Akiferin hidrodinamik karakterizasyonunu elde etmek için saha testleri yapılmıştır. Bu çalışmada, maliyet etkinliği, hızlı uygulama ve hızlı yanıt gibi nedenlerle tercih edilen yaygın bir saha test yöntemi olan slug testi ile Beauvais Hidrojeolojik Deney Alanı'nın (HESB, UniLasalle) hidrolik özelliklerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Hidrolik araştırmalardan elde edilen sonuçlar, hidrojeolojik model oluşturulurken ve yeraltı suyu sirkülasyonunu belirlemek için faydalı olan HESB geçirgenlik değerlerinin mekansal dağılımını belirlemek için sayısal kod geliştirilirken kullanılacaktır. Ayrıca, gelecekte kurulması planlanan pompa sistemi için uygun olan hidrojeolojik kuyuları tanımlamak için gereken parametreler hakkında bilgi sağlayacaktır. Çalışma alanındaki on sekiz adet kuyuda çok sayıda deney yapılmıştır. Yeraltı suyunun davranışını anlamak için uygulanan testlerin analiz edilmesi gerekir. Deneysel sonuçlar, serbest akiferler için geçerli olan Bouwer & Rice yöntemi ile analiz edilmiştir. AQTESOLV adlı bir akifer test analiz yazılımı kullanılarak analitik çözümler gerçekleştirilmiştir. Sahanın deneyimlenen hidrolik iletkenlik değeri 4.43e-8 ile 7.56e-6 m/s arasında değişmektedir. Aynı zamanda, yeraltı suyu şarjı, su tablası dalgalanmaları (WTF) yönteminin epizodik olay tabanlı yaklaşımları ile tahmin edildi. Bu çalışmada kullanılan diğer bir yaklaşım ise, kararlı durum ve geçici durum modellemeleridir. Bu modeller, hidrolik iletkenlik dağılım haritaları ve geçirgenlik değerleri ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Upper Cretaceous chalk aquifer is a vital water resource for industrial and agricultural activities in the Oise department (Hauts-de-France). To obtain the hydrodynamic characterization of the aquifer, field tests were implemented. This study aims to determine the hydraulic properties of the Hydrogeological Experimental Site of Beauvais (HESB, UniLasalle) with series of slug tests, which is a common field test method preferred for reasons such as cost-effectiveness, fast implementation, and quick response. Results obtained from the hydraulic investigations will be used while creating the hydrogeological model and developing the numerical code to identify the spatial distribution of the HESB transmissivity values which is useful to determine the groundwater circulation and potential mitigation of groundwater pollution. It will also provide information about the parameters required to define hydrogeological wells that are favorable for installing the pump system. Numerous experiments were carried out in eighteen wells in the study area. For understanding the behavior of groundwater, the applied tests need to be analyzed. Experimental results were analyzed with the Bouwer & Rice method, which is applicable for unconfined aquifers. Analytical solutions were performed by using an aquifer test analysis software called AQTESOLV. Experienced hydraulic conductivity value of site varies between 4.43e-8 and 7.56e-6 m/s. Concurrently, the groundwater recharge was estimated with episodic event-based approaches of the water table fluctuations (WTF) method. Another approach used in this study is the steady-state and transient-state modeling. These models resulted in hydraulic conductivity distribution maps and transmissivity values.