Egzersiz katılımcısı ve kişisel antrenör bakış açısından kişisel antrenör ile çalışmak: Tercih sebepleri, beklentiler, etkiler
Working with a personal trainer from perspectives of exercise participants and personal trainers: Reasons for participation, expectations, effects
  1. Tez No: 663663
  2. Yazar: MERT GÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı kişisel antrenörle çalışan egzersiz katılımcılarının, kişisel antrenörü tercih etme nedenleri, kişisel antrenörden beklentileri ve kişisel antrenör ile çalışmanın bireylere etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim kullanılmıştır. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiş ve 6 kişisel antrenör ve 6 katılımcı olmak üzere toplam 12 kişiyle birebir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen ses kayıtları birebir Microsoft Word programında yazılmıştır. Oluşturulan metinler, NVIVO 12 programı ile içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizi sonucunda bazı ana temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Kişisel antrenörlerden beklentilere yönelik ana temalar; giyim-kuşam, alan bilgisi, temizlik, fiziksel temas, iletişim ve antrenman zamanıdır. Bu ana temalar egzersiz katılımcılarının kişisel antrenörden beklentilerini belirtmektedir. Kişisel antrenörü tercih etme nedenleri için 13 ana tema oluşmuştur. Bu ana temalar; antrenör bilgisi, düzenli çalışmayı sağlaması, eğlenme, antrenörün dış görünümü, antrenörün iletişiminin iyi olması, katılımcının kendisini özel hissetmesi, sağlık problemi, katılımcının bilgisinin az olması, antrenörün gözlem yapması, kişiye özel antrenman programının yapılması, hızlı gelişmeyi sağlaması, egzersiz hareketlerinin doğru yapılması ve antrenörün mesleki tecrübesidir. Kişisel antrenöre çalışmanın bireylere etkileri için olumlu ve olumsuz etkiler olmak üzere iki ana tema oluşmuştur. Olumlu etkiler; psikolojik etkiler, doğru çalışma ve sağlıklı olmadır. Olumsuz etkilerde ise; zaman problemi, maddi zorluk, gelişim olmadığını düşünme gibi unsurlar bulunmaktadır. Elde edilen bulgular, kişisel antrenörle çalışan egzersiz katılımcılarının birçok beklentisi olduğunu, katılımcıların kişisel antrenörü tercih ederken farklı nedenler ortaya koyduklarını ve kişisel antrenörle çalışmanın birtakım olumlu ve olumsuz etkilere neden olduğunu göstermektedir. Bu araştırmadan elde edilen verilerle fitness sektörü ve kişisel antrenörlere bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the reasons why exercise participants prefer a personal trainer, their expectations from the personal trainer and the effects of working with a personal trainer. Phenomenology, one of the qualitative research designs, was used in the study. In the study, the data were obtained using a semi-structured interview form and one-to-one interviews were conducted with a total of 12 people, 6 personal trainers and 6 exercise participants. The audio recordings obtained from the interviews were written in Microsoft Word software. The texts created were subjected to content analysis in NVIVO 12 program. Some main themes and sub-themes were created as a result of the content analysis. The main themes for expectations from personal trainers were clothing, field knowledge, cleanliness, physical contact, communication and training timing. These main themes indicate the exercise participants' expectations from the personal trainer. 13 main themes emerged for the reasons for choosing a personal trainer. These main themes are; knowledge of the trainer, providing regular training, having fun, the appearance of the trainer, good communication with the trainer, the participant's feeling special, health problem, lack of knowledge of the participant, observing the exercise participant, making a personalized training program, ensuring rapid improvement, professional experience. The two main themes emerged for the effects of working with a personal trainer. These two main themes were positive and negative effects. Positive effects consisted of psychological effects, correct training and being healthy.