Preoperatif nötrofil/lenfosit oranının ve eritrosit dağılım genişliğinin izole kalp kapak ameliyatlarında postoperatif prognoza etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of preoperative neutrophil/lymphocyte ratio and erythrocyte distribution witdth on postoperative prognosis in isolated heart valve surgery
- Tez No: 663664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma 1 Ocak 2016 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesine başvuran elektif izole kalp kapak ameliyatı geçirmiş hastaların preoperatif nötrofil/lenfosit oranın ve eritrosit dağılım genişliğinin postoperatif prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Altmış sekiz hastayı içeren çalışma sonucunda hastaların ekstübasyon süresi ile yoğun bakım (YB) süresi ve hastane yatış süresi arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde ilişki olduğu; mekanik ventilasyon (MV) süresi ile YB süresi ve Pre-op kırmızı kan hücresi dağılım genişliği (RDW) arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde ilişki olduğu; YB süresi ile hastane yatış süresi, pre-op RDW, post-op kanama arasında pozitif yönlü ve düşük ve orta düzeyde ilişki olduğu; hastane yatış süresi ile pre-op RDW ve post-op kanama arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde ilişki olduğu belirlendi. Ayrıca değişen kapak sayısı ile cross klemp süresi, Pre-op RDW, post-op kanama, eritrosit süspansiyonu (ES), taze donmuş plazma (TDP) ve trombosit arasında pozitif yönlü ve düşük ve orta düzeyde ilişki olduğu ve pre-op RDW ile post-op kanama ve ES arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde ilişki olduğu gösterildi. Buna göre pre-op nötrofil lenfosit oranı ve RDW kalp kapak hastalığı cerrahi hastalarda başka belirteçler ile birlikte kullanıldığında prognostik açıdan anlamlı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the relationship between preoperative neutrophil/ lymphocyte ratio and erythrocyte distribution width with postoperative prognosis in patients who had undergone elective isolated heart valve surgery between January 1, 2016 and January 1, 2020 at Eskişehir Osmangazi University Hospital. As a result of the study involving 68 patients, it was found that there was a positive and moderate relationship between extubation time and intensive care (ICU) duration and hospital stay; There is a positive and moderate relationship between mechanical ventilation (MV) duration and ICU duration and pre-op red blood cell distribution width (RDW); There is a positive correlation between the duration of ICU and hospital stay, pre-op RDW, and post-op bleeding, with a low and moderate level; It was determined that there was a positive and low level relationship between hospital stay and pre-op RDW and post-op bleeding. In addition, there is a positive and low and moderate relationship between the number of valves and cross-clamp time, pre-op RDW, post-op bleeding, erythrocyte suspension (ES), fresh frozen plasma (FFP) and thrombocyte. It has been shown that there is a positive and low level relationship between ball bleeding and ES. Accordingly, it can be said that pre-op neutrophil lymphocyte ratio and RDW valvular heart disease would be significant in terms of prognostic when used with other markers in surgical patients.