İklim değişikliğinin Konya ilinde buğday (Triticum) verimine olası etkilerinin tahmin edilmesi
Estimation of possible effects of climate change on wheat (Triticum) yield in Konya
  1. Tez No: 663675
  2. Yazar: SAVAŞ KUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması Konya ilinde iklim değişikliğinin buğday verimine olası etkilerinin tahmin edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Tarımsal Teknoloji Transferi için Karar Destek Sistemleri (DSSAT) bitki büyüme modelleri kullanılarak yürütülmüştür. 2017-2018 yıllarında Konya koşullarında Karahan-99 buğday çeşidi kullanılarak yürütülen bu çalışmada ilgili bölgeye ait toprak, bitki ve bitki bakım işlemleri verileri ile meteorolojik gözlem değerleri kullanılmıştır. İklim projeksiyonları olarak, RCP4.5 ve RCP8.5 senaryoları temelinde 3 Küresel İklim Modeline (HadGEM2-ES, MPI-ESM-MR, GFDL-ESM2M) ait 20 km, çözünürlüklü veri setleri kullanılmıştır. Gelecek döneme ait senaryolar için 2020-2040, 2041-2070, 2071-2098 olmak üzere üç ayrı periyotta değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında 2017 ve 2018 yılları verileri ile DSSAT modelinin kalibrasyon ve tahmin kabiliyetleri belirlenmiştir. İkinci kısımda; iklim projeksiyonu verileri bitki simülasyon modeline girdi olarak kullanılarak iklim değişikliklerinin kışlık buğday verimi üzerine olası etkileri ortaya konulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre Konya ilinde kuru tarım koşullarında buğday veriminde azalışların olacağı tahmin edilmektedir. Kuru tarım koşullarında RCP4.5 senaryosuna göre gelecek dönemlerde %11-13; RCP8.5 senaryosuna göre ise %17-19 aralığında verim düşüşleri olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Decision Support System for Agrotechnology Transfer (DSSAT) crop simulation models. The soil, crop and field management data of the project were used Karahan-99 wheat variety in Konya conditions during 2017-2018 and meteorological data were also used. 20 km resolution data sets of 3 Global Climate Models (HadGEM2-ES, MPI-ESM-MR, GFDL-ESM2M) based on RCP4.5 and RCP8.5 scenarios were used as climate projections. The future period was evaluated in three different periods as 2020-2040, 2041-2070 and 2071-2098. In order to evaluate the possible effects of climate change comprehensively, the analyzes were conducted in as rainfed conditions. In the first part of the study, calibration and validation capabilities of DSSAT model was determined with data of 2017 and 2018. In the second part; By using climate projection data as input in crop simulation model, possible effects of climate changes on wheat yield was determined. According to the results of the study, it was predicted that wheat productivity decreases under rainfed conditions in Konya. It was estimated that yield decreases will be 11-13% according to RCP4.5 scenario and 17-19% according to RCP8.5 scenario under rainfed conditions. Crop simulation models are considered as an important support tool for decision makers.