Myths of women in contemporary dystopian novels: Louise O'Neill's 'Only Ever Yours', Christina Dalcher's 'Vox', and Leni Zumas's 'Red Clocks'
Çağdaş distopya edebiyatı romanlarındaki kadın mitleri: Louise O'Neill'in 'Kusursuzlar' (Only Ever Yours), Christina Dalcher'ın 'Ses' (Vox) ve Leni Zumas'ın 'Kırmızı Saatler' (Red Clocks)
  1. Tez No: 663693
  2. Yazar: ŞEYMA TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERINE MACMILLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, günümüz feminist distopya edebiyatı kadın karaterlerin ataerkil mitlerden nasıl etkilendikleriyle ile ilgili daha iyi bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır.“Distopya”terimi ilk olarak 19. yüzyılda ütopyanın karşıtı olarak kullanılmıştır. Kadın yazarlar zamanla ütopya romanları gibi distopya romanları da yazmaya başlamış, bununla birlikte yalnızca ütopya edebiyatına meydan okumayı değil, aynı zamanda kadınlarla ilgili konularda ses getirmeyi de amaçlamışlardır. Bu romanlardan ilki tartışmasız olarak feminist distopya edebiyatında da önemli bir etki yaratan Margaret Atwood'un“Damızlık Kızın Öyküsü”(1985) romanıdır. Bu bağlamda, bu tez, Only Ever Yours (2014), Red Clocks (2018) ve Vox (2018) isimli günümüz romanlarını tek olmasa da öncelikli olarak Simone de Beauvoir'ın“İkinci cins”(1949) adlı kitabına dayanan feminist bakış açısıyla inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
The present Master's thesis aims to develop a better understanding of how patriarchial myths of femininity have affected female characters in contemporary feminist dystopian literature. The term“Dystopia”was first used in the late 19th century in opposition to Utopia. Eventually, dystopian as well as utopian novels began to be written by female writers, and their aim was not only to challenge utopian literature but to voice concerns regarding women's issues. The first of these novels was arguably Margaret Atwood's The Handmaid's Tale (1985), which went on to have an important impact on feminist dystopian literature. In this context, this thesis will focus on three contemporary novels, Only Ever Yours (2014), Red Clocks (2018) and Vox (2018), which will be analysed from a feminist perspective, based primarily, although not exclusively, on Simone de Beauvoir's The Second Sex (1949).