Adana ilinin gastronomi turizmine yönelik potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential for gastronomy tourism of the city of Adana
  1. Tez No: 663708
  2. Yazar: DİLEK KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDAR SARI ÇALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gastronomi turizmi günümüzde rekabetin de etkisiyle gelişme kaydeden alanlar içerisinde yer almaktadır. Sadece ürün odaklı bir rekabet anlayışının yerini artık farkındalık yaratma içgüdüsü almıştır. Dolayısıyla her şehrin kendine özgü doğal güzelliklerinin ve tarihi çekiciliklerinin yanında alternatif turizm çeşitlerine ihtiyaç duyması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu ihtiyaçları karşılayacak alanlardan biri de şüphesiz ki gastronomi turizmi olmuştur. Şehirler bir marka haline gelmede sahip oldukları yöresel lezzetleri kullanarak kendilerini geliştirme yoluna gitmişlerdir. Adana ili de gastronomi turizmi çerçevesinde, öne çıkan şehirler arasında yer almaktadır. Bu çalışma Adana ilinin gastronomi potansiyelini ortaya koyma ve ulusal bazda literatüre katkı sağlama açısından önem teşkil etmektedir. Geçmişten bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi ve köklü kültürel yapısının yanında zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Adana ili, bu yönleri sayesinde diğer şehirlere nispeten rekabet avantajı sağlamıştır. Gastronomi açısından bakıldığında mevcut altyapısı ile kendini bir adım öne çıkarmayı hedeflemekte olan Adana ili için var olan gastronomi potansiyelini ortaya çıkarmak ve gelişmesinde katkıda bulunmak araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Adana'da yer alan paydaşlarla (yiyecek içecek işletmeleri, seyahat acenteleri, oteller, üniversite ve yerel yönetim) görüşmeler sağlanmış ve bu görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler bir süreden sonra sürekli tekrar ettiği için toplamda 32 kişi ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olacak biçimde elde edilen veriler açıklanarak yorumlamıştır. Adana ilinin gastronomi potansiyelini belirlemede ve gastronomi değerlerini ön plana çıkarmada; tanıtım eksikliği, Adana ili hakkında kötü imajın bulunması, gastronomi lezzetlerinin tek çatı altında toplanmaması, odaklanan değerler içerisinde çoğunlukla et ve et ürünlerinin yer alması, yeterince kamu desteğinin sağlanamaması ve gastronomi amaçlı yapılan festival vb. etkinliklerdeki fiziki koşulların yetersizliği gibi sorunlar, çalışmadan elde edilen olumsuz sonuçlar arasındadır. Adana ilinin sahip olduğu coğrafi konum etkisiyle verimli topraklarının bulunması, birçok medeniyeti içinde barındırması, kültürel ve tarihi dokusu ve kendine has yemek pişirme tekniklerine sahip olması ise Adana ilini olumlu etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism has shown itself among the areas that develop with the effect of competition. An awareness-raising instinct has now replaced a product-oriented competitive approach. Therefore, it has become inevitable that every city needs alternative tourism types besides its unique natural beauties and historical attractions. One of the areas that will meet these needs is undoubtedly gastronomy tourism. Cities have tried to improve themselves by using their local flavors in becoming a brand. The province of Adana is also among the prominent cities within the framework of gastronomic tourism. This study is important in terms of revealing the gastronomy potential of Adana province and contributing to the national literature. Adana, which has hosted many civilizations from the past to the present, has a rich culinary culture as well as its historical and deep-rooted cultural structure, and has provided a competitive advantage to other cities thanks to these aspects. From a gastronomic point of view, the aim of the research is to reveal the gastronomy potential for Adana, which aims to bring itself one step forward with its existing infrastructure and to contribute to its development. In line with this purpose, meetings were held with stakeholders in Adana (food and beverage businesses, travel agencies, hotels, university and local government) and these interviews were recorded. Semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the study. As the interviews were repeated continuously after a while, interviews were conducted with 32 people in total. The data obtained in accordance with the purpose of the study were explained and interpreted. In determining the gastronomy potential of Adana province and bringing its gastronomic values to the fore; lack of publicity, bad image about Adana, not gathering gastronomic flavors under a single roof, mostly meat and meat products being included in the focusing values, insufficient public support, and gastronomic festival etc. Problems such as insufficiency of physical conditions in activities are among the negative results obtained from the study. The fact that Adana has fertile lands due to its geographical location, hosting many civilizations, having a cultural and historical texture and unique cooking techniques are among the factors that positively affect Adana.