Karate branşındaki sporcuların karar verme stilleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the decision-making styles and cognitive flexibility levels of athletes in the karate branch
- Tez No: 663709
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, karate branşındaki sporcuların karar verme stilleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Araştırma“ilişkisel tarama modeli”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu aktif olarak karate sporuna devam eden ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 99'u kadın, 122'si erkek olmak üzere toplam 221 karate sporcusu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilem“Kişisel Bilgi Formu”, karar verme stillerini belirlemek için Mann ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen“Melbourne Karar Verme Ölçeği”ve bilişsel esneklik düzeylerini belirlemek için Bilgin (2009) tarafından geliştirilen“Bilişsel Esneklik”ölçekleri kullanılmıştır. Sporculardan Google form aracılığıyla toplanan veriler Excele dosyasına, buradan da kodlanarak SPSS paket programına aktarılmıştır. Veriler analiz edilmeden önce verilere normallik testi uygulanmıştır. Yapılan normallik analizinde verilerin çarpıklık (skewness) ile basıklık (kurtosis) değerlerinin -2>….
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships between the decision-making styles of athletes in the karate branch and their cognitive flexibility levels. The research was carried out using the“relational scanning model”. The research group consisted of a total of 221 karate athletes, 99 of whom were women and 122 were men, who were actively engaged in karate sport and selected by convenience sampling method. The“Personal Information Form”developed by the researcher as data collection tools in the study, the“Melbourne Decision Making Scale”developed by Mann et al. (1998) to determine decision-making styles, and the“Cognitive Flexibility”scales developed by Bilgin (2009) to determine cognitive flexibility used. The data collected from the athletes via Google form were transferred to the Excele file, and from there, by encoding it, to the SPSS package program. Before analyzing the data, normality test was applied to the data. In the normality analysis, it was determined that the skewness and kurtosis values of the data were in the range of -2>….