Ege Üniversitesi kampüsü yağmur suyu drenaj sisteminin projelendirilmesine ve kapasitesinin arttırılmasına yönelik alternatif öneriler
Alternative recommendations for the project design and increase of capacity of Ege University campus rain water drainage system
- Tez No: 663741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER LEVEND AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde artan nüfus ile birlikte suya olan talep giderek artmaktadır. İklim değişikliği ve hızlı kentleşme istenmeyen taşkın olaylarının sebebini oluşturmaktadır. Bu olaylar dünya çapında artmakta olup küçümsenemeyecek ekonomik kayıpların yanında, çevresel ve sosyal sorunlar teşkil etmektedir. Taşkın olaylarının kontrol altına alınabilmesi için yüzeysel akışa sebep olan yağmur suyunun yönetimi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında İzmir ili Bornova merkez ilçesinde bulunan Ege Üniversitesi Kampüsü'nün hidrolik ve hidrolojik olarak yağmur suyu modeli, Amerika Birleşik Devletleri'nin Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından tasarlanan Yağmur Suyu Yönetim Modeli (SWMM) bilgisayar programı kullanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan modelde taşkın riski oluşturulan bölgeler tespit edilerek yorumlanmıştır. Daha sonra modele program üzerinde tanımlanabilen Düşük Etkili Kentleşme (DEK) verileri entegre edilerek bu uygulamaların yüzeysel akışa olan etkisi incelenmiş ve bu çevreci yaklaşımlarla yağmur suyunun nasıl verimli hale getirilebileceği değerlendirilmiştir. Bunun için DEK uygulamalarından yeşil çatı, biyotutma, geçirimli kaldırım, sızdırma hendeği ve bitkili hendek uygulamaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing population, the demand for water is gradually increasing. Climate change and rapid urbanization are the cause of undesirable flood events. These events are increasing worldwide and creating environmental and social problems besides economic losses that cannot be underestimated. In order to control flood events, the management of rainwater that causes surface runoff is of great importance. Within the scope of this study, the hydraulic and hydrological rainwater model of Ege University Campus, located in the central district of Bornova, İzmir, was created using the Storm Water Management Model (SWMM) computer program designed by the Environmental Protection Agency (EPA) of the United States of America. In the model, the regions where flood risk is estimated are determined and interpreted. Later, Low Impact Development (LID) data, which can be defined on the program, was integrated into the model and the effects of these applications on surface runoff were examined and it was evaluated how to make rainwater efficient with these environmentalist approaches. For this purpose, green roof, bio-retention, permeable pavement, infiltration trench and vegetative swale options were evaluated in LID applications.