Encapsulation and sustained-release of fulvic acid using biopolymer-based delivery systems
Biyopolimer esaslı taşınım sistemleri kullanılarak fulvik asidin enkapsülasyonu ve sürekli salımı
- Tez No: 663743
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Fulvik asit, bütün pH koşullarında çözünebilen ve humik maddeler arasında en düşük molekül ağırlığa sahip olan bir polielektrolittir. Literatürde çok sayıda çalışma, fulvik asidin bitkilerin kök gelişimi, tohum çimlenmesi, oksijen taşınması ve ürün kalitesi üzerine etkisi olduğunu göstermiştir. Düşük moleküler ağırlığı ve hareketli fraksiyonu nedeniyle fulvik asitler bitki yaprakları ve kökleri tarafından kolaylıkla alınabilir. Bu tezde düşük maliyetli, elde edilmesi kolay, biyolojik olarak parçalanabilen, biyo-uyumlu doğal polimer olan aljinat kullanılarak fulvik asitin kapsüllenmesi ve sürekli salımı incelenmiştir. Bamya zamkı mukoz yapışma özelliğinden dolayı fulvik asitle birlikte kullanılmıştır. Elde edilen fulvik asit yüklü mikrokapsüllerin yaprak üzerine uygulanabilirliği ilk kez çalışılmıştır. Deneyin tasarımı, Box-Behnken tasarım yöntemi kullanılarak Design-Expert yazılımı ile yapılmıştır. Elektropüskürtme metodu ile enkapsülasyon işlemi sırasında aljinat/bamya zamkı oranı, akış hızı, voltaj ve uzaklık parametreleri değiştirilerek mikrokapsül boyutları ve enkapsülasyon verimliliği hesaplanmıştır. Optimum parametrelerde oluşan mikrokapsüllerden, fulvik asitin asidik, bazik ve nötral ortamlarda salım profilleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fulvic acid is a polyelectrolyte that can be dissolved in all pH conditions and has the lowest molecular weight among humic substances. In the literature, numerous studies have shown that the fulvic acid effect on root growth, seed germination, oxygen transport and crop quality of plants. Due to its low molecular weight and mobile fraction, fulvic acids can easily be taken up by plant leaves and roots. In this thesis, the encapsulation and sustained release of fulvic acid was investigated using alginate that is low cost, easy to obtain, biodegradable, biocompatible natural polymers. Okra gum has been used with fulvic acid due to its mucoadhesion property. The applicability of the obtained fulvic acid loaded microcapsules on leaves was studied for the first time. The design of the experiment was done by Design-expert software using the Box-Behnken design method. During the encapsulation process with the electrospray method, alginate/okra gum ratio, flow rate, voltage, and distance parameters were changed and the particle size, encapsulation yield, and efficiency of microcapsules were analyzed. Release profiles of fulvic acid from microcapsules formed in optimum parameters were investigated in acidic, basic, and neutral environments.