Üniversite son sınıf öğrencilerinin karşılaştıkları acil durumlardaki ilk yardım öz-yeterliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of first aid self-efficacy in emergency situations encountered by senior university students
- Tez No: 1004934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin karşılaştıkları acil durumlardaki ilk yardım öz-yeterlik algılarını belirlemek ve bu algının sosyo-demografik özellikler, eğitim geçmişi ve uygulama deneyimleri gibi değişkenlerle olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki bu çalışma, 1 Ocak – 31 Mayıs 2025 tarihleri arasında bir Vakıf Üniversitesi'nin Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu son sınıfında öğrenim gören 388 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve“İlk Yardıma İlişkin Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılarak online ortamda toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Katılımcıların ilk yardım öz-yeterliği toplam puan ortalaması 135,57±46,03 (orta-yüksek düzey) olarak saptanmıştır. İlk yardım eğitimi alanların öz-yeterlik puanlarının (143,55), almayanlara (102,82) göre istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır (p < 0,001). Teorik ve uygulamalı eğitimi birlikte alanların puanlarının (160,03), sadece teorik eğitim alanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür (p < 0,001). Ayrıca; kadınların, 26 yaş ve üzeri grubun, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin ve gerçek bir vakaya birden çok kez müdahale edenlerin öz-yeterlik algılarının anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Eğitim üzerinden geçen sürenin artmasıyla öz-yeterlik puanlarının düştüğü tespit edilmiştir (p = 0,049). Çalışma sonucunda; uygulamalı eğitim almanın, eğitimin güncelliğini korumasının ve saha deneyiminin ilk yardım öz-yeterliğini artıran en temel unsurlar olduğu saptanmıştır. Üniversitelerde uygulamalı ilk yardım derslerinin yaygınlaştırılması ve periyodik tazeleme eğitimlerinin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine university students' self-efficacy perceptions regarding first aid in emergency situations they encounter, and to examine the relationship between these perceptions and variables such as socio-demographic characteristics, educational background, and practical experience. This descriptive, cross-sectional, and correlational study was conducted between January 1 and May 31, 2025, with 388 senior students studying in the Faculty of Health Sciences, Faculty of Engineering, School of Physical Education and Sports, and Vocational School of a Foundation University. Descriptive statistics, Independent Groups t-Test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used for data analysis. The mean total first aid self-efficacy score of the participants was determined as 135,57±46,03 (medium-high level). It was found that the self-efficacy scores of those who received first aid training (143.55) were statistically significantly higher than those who did not (102.82) (p < 0.001). The scores of those who received both theoretical and practical training together (160.03) were found to be significantly higher than those who received only theoretical training (p < 0.001). Additionally, it was determined that the self-efficacy perceptions of women, the age group 26 and over, students of the Faculty of Health Sciences, and those who intervened multiple times in a real case were significantly higher (p < 0.05). It was observed that self-efficacy scores decreased as the time elapsed since the training increased (p = 0.049). As a result of the research, it has been determined that receiving practical training, maintaining the up-to-dateness of the training, and having field experience are the most fundamental elements that increase first aid self-efficacy. It is recommended to expand practical first aid courses in universities and to organize periodic refresher training.