Pediyatrik inme hastalarında homosistein tiyolaktonaz, paraoksonaz ve aril esteraz enzim aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of homocystein thiolactonase, paraoxonase and ARYL esterase enzyme activities in pediatric stroke patients
- Tez No: 663765
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YÜCEL, UZMAN GÜL KIRTIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amaç pediyatrik inme vakalarında HTLaz, PON-1 ve ARE enzim aktivitelerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırılarak çocuklarda inme patofizyolojisindeki yerini ve klinik önemlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Ankara SUAM) Çocuk Nöroloji Kliniği'ne başvurmuş pediyatrik inme tanısı almış 42 pediyatrik inme olgusu (ortalama yaş=10.1, 28 erkek, 14 kız) ve 34 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu (ortalama yaş=10.2 18 erkek, 16 kız) dahil edildi. PON-1 ve ARE aktivite ölçümü için Eckerson ve arkadaşları tarafından geliştirilen yöntem kullanıldı. HTLaz aktivite ölçümü için modifiye Billecke yöntemi kullanıldı. PON-1 ve HTLaz Roche Cobas 6000 c 501 otoanalizöründe, ARE ise Shimadzu UV-1700 spektrofotometrede ölçüldü. Glukoz, TK, TG, HDL-K düzeyleri Roche Cobas 8000, Vitamin B12 ve folat düzeyleri Roche Cobas e601, homosistein düzeyleri Shimadzu HPLC LC-20, fibrinojen düzeyleri Stago STA R Max analizöründe ölçüldü. LDL-K Fridewald formülü ile hesaplandı. İstatistiksel analiz için SPSS versiyon 24 ve Analyse it paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the HTLase, PON-1 and ARE enzyme activities and other biochemical parameters in pediatric stroke cases and to compare these data with healthy controls to investigate their role and clinical significance in the pathophysiology of stroke in children. Materials and Methods: Out of the pediatric cases who presented to University of Health Sciences Ankara Health Training and Research Center (Ankara SUAM), Pediatric Neurology Clinic, this study included 42 pediatric stroke cases (mean age=10.1 years, 28 boys, 14 girls) and 34 healthy controls (mean age=10.2 years, 18 boys, 16 girls). PON-1 and ARE activities were measured by Eckerson method, and HTLase activity was measured by the modified Billecke method. Roche Cobas 6000 c501 analyzer was used for PON-1 and HTLase whereas Shimadzu UV-1700 spectrophotometer was used for ARE measurement. Glucose, TC, TG, HDL-C levels were measured by Roche Cobas 8000 analyzer, Vitamin B12 and folate levels were measured by Roche Cobas e601 analyzer, homocysteine levels were measured by Shimadzu LC-20 HPLC analyzer, fibrinogen levels were measured by Stago STA R Max analyzer. SPSS version 24 and Analyse-it packaged programs were used for statistical analysis. Results: In our study, PON-1 levels were found to be statistically significantly higher in the pediatric stroke group (median=135, interquartile range=58-180 U/L) compared to the control group (median=59, interquartile range=45-145 U/L) and in patients using antiepileptic drugs (median=172, interquartile range=134-262 U/L) compared to those who did not (median=60, interquartile range=50-157 U/L). There was no statistically significant difference in HTLase and ARE levels.